Vysokomýtská Berenika, která už téměř dvacet let pomáhá lidem s mentálním postižením, potřebuje nové spotřebiče do kuchyní pro klienty chráněného bydlení. Proto se rozhodla zažádat o podporu donátory na Burze filantropie pro okres Ústí nad Orlicí. Z celkové částky 45 tisíc korun daroval 10 tisíc korun Pardubický kraj.
„Naším cílem je pořízení šesti varných desek, vestavných trub a lednic do bytů klientů. Stávající jsou již nefunkční a energeticky nevyhovující,“ uvedla ředitelka vysokomýtské Bereniky Petra Řeháková. „Klienti potřebují tyto spotřebiče ke každodennímu užívání. Jednou z běžných denních činností, kterou se učí zvládnout, je připravit si jídlo. Ve všední dny si ve své kuchyňce chystají snídaně, svačiny a večeře. O víkendu si vaří také obědy,“ konstatovala ředitelka Bereniky, která se snaží své klienty co nejvíc připravit do života.
Vidět své děti šťastné, spokojené a přijaté ve společnosti
Vysokomýtská Berenika již 19 let zajišťuje sociální služby denního stacionáře a 14 let chráněného bydlení, odlehčovacích služeb a služeb zaměstnanosti pro osoby s omezenou pracovní schopností na chráněných pracovních místech v kavárně. V současné době má 48 klientů. V sociálních službách poskytuje péči 14 zaměstnanců. V kavárně pracuje 20 zaměstnanců, z toho 17 jsou osoby se zdravotním znevýhodněním.
„Berenika je nositelkou vítězství. Pro rodiče dětí s mentálním a tělesným postižením je vítězství vidět své děti šťastné, spokojené a přijaté ve společnosti. Smyslem našeho snažení je smazávat rozdíly mezi zdravými a hendikepovanými a vyrovnat jejich možnosti,“ podotkla Petra Řeháková, která si srdceryvnou a zároveň vtipnou prezentaci na Burze filantropie připravila společně s klientkami Barborou Dostálovou a Ivetou Zahradníkovou.
„V Berenice se učíme vařit, prát, žehlit a nakupovat. Také chodíme na výlety, na koncerty, do kina či divadla. Pracuji tu i na baru v kavárně, kde připravujeme kafíčka, džusy, limonády. A pak také myju nádobí,“ vysvětlila klientka Bereniky Barbora Dostálová.
Úžasná prezentace s tematickým videem
„Berenika měla na Burze filantropie opravdu úžasnou prezentaci. Její součástí bylo také tematické video, kde klienti předvedli skutečně úžasné herecké výkony. Pobavil i vtipný scénář, jehož autorkou byla přímo paní ředitelka,“ poznamenal náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „Projekt Bereniky jsme moc rádi podpořili. Věříme, že nové spotřebiče budou jedním z předčasných dárků k oslavě 20. narozenin organizace, které Berenika chystá příští rok,“ dodal Pavel Šotola.
„Pevně věříme, že se Berenice podaří zrealizovat tento bohulibý záměr a že její klienti si budou moci již brzy připravit třeba dobré kuřátko v nové troubě,“ sdělila Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která je zároveň garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji.
Unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje
Burza filantropie je unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje, který pomáhá neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. „Burza filantropie umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad a získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ dodala Jana Machová.
Burza filantropie podpořila v Pardubickém kraji 555 projektů za více než 21 milionů korun
„Když jsme s Burzou filantropie v Pardubickém kraji v roce 2011 začínali, vůbec jsme netušili, kam až se můžeme dostat. Moc nás těší, že neziskové organizace dokáží připravit skvělé a velmi pestré projekty z různých oblastí, na které donátoři slyší a dává jim smysl je podpořit. Velký dík patří všem, kdo se s námi podílí na tom, že se z Burzy filantropie stal fenomén. Za celou dobu historie burz jsme v Pardubickém kraji podpořili 555 projektů, a to částkou 21 024 044 korun,“ radoval se Pavel Šotola.
Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz.