Čeští středoškoláci oslnili v NASA. Součástí týmu byl i absolvent Gymnázia Ústí nad Orlicí

Profilovka
18. 06. 2024

Dnes již absolvent Gymnázia Ústí nad Orlicí Viktor Adámek byl součástí skupiny českých středoškoláků, kteří uspěli ve finále prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu. Čeští studenti oslnili porotu s projektem na dálkovou opravu nefunkční družice. S Viktorem Adámkem se v úterý setkal hejtman Martin Netolický, který před několika týdny o mimořádném úspěchu českých studentů hovořil s ředitelem Space Center Houston Williamem T. Harrisem.

„Skupina pěti českých středoškoláků z gymnázií v Brně-Bystrci, Ústi nad Orlicí, Plzni a Blansku uspěla v mimořádně velké mezinárodní konkurenci. Do soutěže se přihlásilo přes dva tisíce týmů a do finále v Houstonu se dostalo 26 projektů. Tým pojmenovaný Lasar (LAser SAtellite Recovery) zvítězil s projektem na restartování nekomunikující družice obíhající Zemi. Český tým zanechal v NASA velmi hlubokou stopu a při našem jednání s ředitelem Space Center Houston Williamem T. Harrisem byl jejich návrh vnímán jako velmi mimořádný počin,“ uvedl hejtman Martin Netolický po setkání s dnes již absolventem Gymnázia Ústí nad Orlicí Viktorem Adámkem. „Díky úspěchu získali studenti nejen mnoho cenných zkušeností a kontaktů na odborníky v oblasti vesmírného výzkumu, ale i stipendia na Floridský technologický institut, Menlo College nebo Clarkson University. Viktor Adámek se však v tuto chvíli rozhodl studovat fyzikální inženýrství na ČVUT v Praze a bude tak svoje dovednosti prozatím rozvíjet u nás. Paralelně s tím společně s kolegy pokračují v testování svého projektu pro uvedení v praxi,“ řekl hejtman.

Čeští studenti se do soutěže Conrad Challenge přihlásili s projektem na restartování nekomunikující družice obíhající Zemi. Cílem projektu je prostřednictvím laserového paprsku zasáhnout solární články satelitu, které se odpojí od baterií, a ta se začne vybíjet. Následně by systémy družice měly toto chování vyhodnotit jako potřebu pro restart, což by mohlo pomoci chybu vyřešit. Tým v tuto chvíli testuje možnosti restartování družic v laboratorních podmínkách. V příštích měsících by se mělo ukázat, zda bude možné celý nápad skutečně realizovat. Podmínkou je samozřejmě zajištění potřebných finančních prostředků, o čemž studenti jednají nejen se soukromým sektorem, ale také ministrem pro vědu, výzkum a inovace Markem Ženíškem.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image