Digitální dermatoskop nabízí archivaci snímků i program umělé inteligence

Novým pomocníkem kožního oddělení Pardubické nemocnice je digitální dermatoskop. Přístroj fungující jako zvětšovací lupa, kterou dermatologové vyšetřují nejen znaménka pacientů, ale i jejich celkový kožní povrch včetně vlasové pokožky. Benefity dermatoskopu popisuje lékařka kožního oddělení Zdenka Kysilka.

Evoluce dermatoskopu

Jsou dva druhy dermatoskopů, a to ruční a digitální. „Právě digitální je na našem oddělení novinkou. Je to přístroj připojený k počítači, který má vlastní software se zabudovaným systémem umělé inteligence,“ popisuje dermatoložka Zdenka Kysilka. „Výhodou digitálního dermatoskopu je, že si znaménko nafotíme, fotky přístroj zálohuje a při další kontrole pacienta díky porovnání fotek lépe zhodnotíme, jak se nález vyvíjí v čase. S ručním dermatoskopem jsme se spoléhali pouze na náš zápis. Takhle vidíme reálnou změnu přímo na fotce. Toto vyšetření je užitečné především u rizikových pacientů,“ doplňuje lékařka. Součástí technologie nového zařízení je i umělá inteligence. Jak funguje? „Umělá inteligence sama vyhodnotí, jak moc je léze riziková. V žádném případě to nenahrazuje lékaře, ale pro nás je to skvělý pomocník. Je úžasné, jak se technologie ve zdravotnictví posouvají stále kupředu,“ dodává lékařka kožního oddělení Zdenka Kysilka.

Rychle a bezbolestně

Co se týče průběhu samotného vyšetření, ruční a digitální dermatoskop se nijak zvlášť neliší. Je rychlý, bezbolestný a naprosto neinvazivní. „Pro pacienty nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Je vhodný pro všechny, dospělé i děti, seniory, i těhotné ženy,“ popisuje lékařka kožního oddělení Zdenka Kysilka. „Vyšetření znamének začíná již samovyšetřením doma, poté by měl pacient navštívit praktického lékaře. Pokud praktik zaznamená rizikovou změnu, posílá pacienta k nám. Změny, které lze považovat za rizikové lze popsat např. systémem A, B, C, D, E. A jako asymmetry, tedy změna symetrie, B jako borders neboli změna hranic, C jako colour, změna barvy, D jako diameter, tedy zvětšení a E jako evolution, jakákoliv změna v čase,“ vysvětluje dermatoložka a podotýká, že i znaménko nápadně odlišné od ostatních může znamenat nebezpečí: „Takovému znaménku říkáme ugly duckling sign, příznak ošklivého káčátka.“ Pacient na dermatologické vyšetření ovšem nemusí přijít pouze na doporučení praktika, na vyšetření dermatoskopem se může objednat i sám, avšak vyšetření si hradí. „Většina pojišťoven ale značnou částkou přispívá,“ říká lékařka Zdenka Kysilka.

Nepodceňujte prevenci

Každý člověk by se měl pravidelně samovyšetřovat, to znamená kontrolovat svou pokožku a zároveň ji před sluncem chránit, a to nejen v létě, ale v průběhu celého roku. „Doporučuji používat krémy s SPF faktorem. Takový obecný mýtus říká, že faktor 50 chrání před sluncem na 50 % nebo významně více, než třeba faktor 30, ale ve skutečnosti toto číslo značí, o kolik déle můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili, prodlužuje tedy dobu do dalšího namazání,“ určuje na pravou míru dermatoložka Zdenka Kysilka.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.