Dnes je světový den dárců krve
Stát se pravidelným bezpříspěvkovým dárcem krve je jednoduchý a nezištný krok, který může udělat každý, aby pomohl zachránit zdraví a životy a podpořil zdravotní systém. Každého nového dárce uvítají i transfuzní stanice všech pěti nemocnic Pardubického kraje.

Cílem Světového dne dárců krve je poděkovat dárcům krve a povzbudit další, aby se dárci stali. Zdraví lidé by měli svou krev darovat pravidelně a tak často, jak je to možné a bezpečné.

Žádaní jsou dárci s RH negativním faktorem

Momentálně v žádné z pěti nemocnic Pardubického kraje nemají transfuzní oddělení výrazné problémy. Což je momentální stav, který se může změnit třeba v případě nějaké hromadné nehody nebo neštěstí, kde je velká potřeba krve.

Konkrétně v Pardubické nemocnici mají krve dostatek, protože objednávají dárce podle aktuální situace. „Každopádně vítáme každého dárce s Rh negativním faktorem, protože spolu s lidmi s krevní skupinou 0 to jsou univerzální dárci,“ řekla primářka transfuzní stanice Helena Geierová a doplnila, že v populaci je jen 15% lidí s negativním Rh, proto je jejich krev relativně vzácná.

Podle primářky Geierové se nedá ani přesně říct, kolik dárců chybí. Nicméně starší ubývají a tak je transfuzní stanice ráda za každého nového dárce. Jejich počet se přitom mění, někdo přijde jen jednou, jiní chodí pravidelně.

Když dochází krev, transfuzní sestry dárcům samy volají

V Chrudimské nemocnici krev ani dárci nechybí. Jak uvedla primářka Věra Šebková: „Dárci chodí a my si je zveme podle potřeby.“

Také v Litomyšlské nemocnici mají své pravidelné dárce, ale nových je málo. Každopádně ti stávající neubývají, potvrdila to primářka Zdenka Fenclová a dodala: „Když nám nějaká krev chybí, zavoláme dárcům sami a oni přijdou.“

Posilou jsou děti pravidelných dárců

I v Orlickoústecké nemocnici mají zatím dárců dost. Primářka Dagmar Nechvílová to vysvětlila: „My hlavně máme spoustu ochotných dárců z venkova. Myslím, že právě lidé z menších obcí jsou ochotnější než třeba ve velkých městech.“ Když není krev, i v orlickoústecké transfuzní stanici mají dost dárců, kterým zatelefonují a oni přijdou. „Obnovujeme fond dárců krve, pravidelní dárci často vodí i své děti,“ dodala Nechvílová s tím, že 5 až 10 procent pátečního denního odběru jsou prvodárci.

Dárcovská základna ve Svitavské nemocnici se sice mírně snižuje, ale noví dárci chodí a zatím není s nedostatkem krve žádný problém. Tamní transfuzní oddělení odebere týdně krev 50 až 60 dárcům. „V poslední době si s tím vystačíme,“ řekla primářka Ivona Krušinová s tím, že i oni mají největší zájem mají o dárce s negativním Rh faktorem.

14. června 1868 se narodil objevitel Rh faktoru

Světový den dárců krve si připomínáme každoročně od roku 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce – 14. červen je dnem narození objevitele Rh faktoru Karla Landsteinera.

 

 

 

 



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image