Dorost Svítkov Stars vicemistrem České republiky pro rok 2024
Profilovka
19. 06. 2024.

Dorost (Martin Hlavsa) - Finálový turnaj dorostu konaný 14. - 16. června v Čáslavi byl pro nás odměnou za celoroční práci a moc jsme se na něj těšili. Šli jsme zápas od zápasu, a snažili se dojít až na vrchol. Což se nám bohužel v závěru nepovedlo.

HBC Svítkov Stars Pardubice – SK Kelti 2008 4 : 2

Branky: Martínek 2x, Drahoš, Bárta

Střely 36:29

Komentář: Zahajovací zápas bývá vždy složitý a dost často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu v turnaji. My jsme se museli obejít bez našeho prvního centra Lukáše Korce, na kterého přišla pozdní kocovina z juniorských oslav. Vstoupili jsme aktivně a hned na začátku zápasu se prosadil Martínek. Soupeř však bojoval a plný sil nám nic nedaroval. Po dvou našich chybách vedl 1:2. My jsme však věřili v sílu a postupem času přebrali otěže zápasu. V přesilovce srovnal po teči Drahoš a zkraje třetí třetiny vběhl do hry čerstvý Bárta a protlačil míček za soupeřova gólmana. Uklidňující branku přidal Martínek, a závěr zápasu jsme si již zkušeně pohlídali.

HBC Svítkov Stars Pardubice – Elba DDM Ústí nad Labem 3 : 2

Branky: Korec L., Koudela T., Pospíšil

Střely: 39:47

Komentář: Vzhledem k tomu, že Elba první zápas prohrála, jednalo se tak nějak o zápas, který rozhodne o postup do finále. My jsme do něj vstoupili katastroficky a nedisciplínou pustili soupeře do tlaku, když jsme mu darovali přesilovku 5:3. Tu však soupeř nevyužil a v závěru jsme sehráli skvěle přečíslení a v oslabení se prosadil již v lepším stavu hrající Korec po skvělé souhře v oslabení. V první třetině se nám podařilo odskočit ještě na 2:0, kdy se prosadil agilní Tom Koudela. Soupeř měl velký tlak a podařilo se mu snížit na 2:1. Zápas pokračoval dál, my hráli trpělivě v obraně a snažili se chodit do rychlých kontrů. Jeden z nich proměnil Matouš Pospíšil, který se protáhl kolem prken a zavěsil přesně. Záhy pak přišlo opět snížení a my bránili těsný výsledek až do konce, což se nám i díky skvěle chytajícímu Špryncovi a pevné obraně povedlo. Ústí však dle mého názoru, bylo na turnaji nejkvalitnější a chybělo jim hlavně štěstí.

HBC Svítkov Stars Pardubice – HBC Plzeň 1 : 4

Branky: Lacko

Střely 24:33

Komentář: V zápase již o nic nešlo a oba týmy již měli jisté finále. My jsme zvolili hru na čtyři lajny, kdy nás doplnil ještě Jan Solař a Max Korel. Premiéru si v brance odbyl Jirka Štarman. Vzhledem k programu, který jsme měli poslední týdny v juniorce, jsme se snažili šetřit síly co nejvíce na nedělní finále. Samozřejmě, vypadala to jako degradace a krom poslední třetiny, kdy jsme pak už hráli jen na dvě lajny bez všech našich opor, se k zápasu moc napsat nedá. Nikdo se nezranil, někteří si zahráli a dostali hodně prostoru a i za to jsem rád.

Finále:

HBC Svítkov Stas Pardubice – HBC Plzeň 2 : 1

Branky: Drahoš

Střely 47:28

Komentář: To, že se bude hrát jiný zápas bylo jasný hned od začátku. Čekala se vyrovnaná bitva. Myslím, že jsme první třetinu odehráli velmi dobře a po zásluze jsme vedli, když se prosadil ve skvělé formě hrající Matěj Drahoš. Bohužel pak prohraná bule a potrestání od Plzně změnil obrázek hry a Plzeň se ve finále tak nějak rozkoukala. Byla to opravdu bitva s minimem chyb, kdy obrana byla víc jak útok. Bohužel, pak jsme nevyhodili jeden míček na modré a v půlce zápasu zatáhli za záchranou brzdu a šli jsme do oslabení, který soupeř z dálky trefil přesně a dostal se do vedení. To změnilo styl celého zápasu. Plzeň se pak zatáhla, a my začali tlačit. Myslím, že důležitým okamžikem byla naše neproměněná přesilovka, která byla rozpůlená druhou přestávkou. Měli jsme velké šance, ale soupeř to se štěstím přečkal. Náš tlak trval až do konce třetí třetiny, ale dát v Čáslavi na velkém hřišti a inline povrchu gól, bylo prostě náročné a ani 47 střel nám nestačilo na víc než jeden gól. Kluci tam nechali vše, bohužel to nevyšlo, ale takový je sport.

Sestava na MČR: Šprync, Štarman – Martínek, Jánský Jon., Bartok, Besperát, Flamík, Koudela V., Koudela T., Korec L., Drahoš, Pavlíček, Choutka, Pospíšil, Lacko, Jánský Jách., Heller, Kňava, Bárta, Korel B., Ptáček, Solař, Korel M.

Nejlepším útočníkem MČR byl vyhlášen Matěj Drahoš.

Komentář k sezóně: Myslím, že jsme po celou sezónu předváděli skvělé výkony, což se od nás tak trochu očekávalo. Kluci v zimě pracovali znamenitě. Od 1. ledna absolvovali zimní přípravu, která byla pětkrát týdně. Na jaře se to projevilo a měli jsme opravdu dobrý nohy a radost do hry. Sezóna byla náročná. Většina hráčů nastupovala i v juniorce, kde sbírali zkušenosti. Dost si jich vyzkoušelo i Extraligu mužů. Nemám klukům co vytknout. Opravdu je to skvělá parta, která táhne za jeden provaz. Ve sportu někdy rozhodne štěstí, lepší připravenost a chyby, které k tomu patří. My to měli před finálovým turnajem náročný, jelikož jsme se soustředili na juniory, kde našich pět až šest dorostenců pravidelně nastupovalo. Myslím, že i možná tohle ve vyrovnaném finále rozhodlo. Plzeň byla na turnaj dobře připravena a řekl bych i odpočatější. Myslím, že skončit z 21. týmů na druhém místě je skvělý úspěch. Samozřejmě nás to všechny mrzí, ale věřím, že tohle kluky v dalších letech nezastaví a budou pracovat i dál. Je to tým, co maká, nekouká doleva doprava. Jde si za svým cílem. Vyzdvihnout za tohle musím i Filipa Uhlíře, který to do kluků dostal přes covidové období, že poctivá dřina je víc jak talent, a byl jsem rád, že s námi na finálovém turnaji byl. Děkuji celému realizačnímu týmu se sezónu – Martin Korbel odvedl skvělou práci, žil s námi i kapitán juniorů Adam Korec, který nechyběl na skoro žádném zápase. A vyzdvihnout musím stoprocentní připravenost naši vedoucí Míši Jánské, která pro trenéry i hráče dělala opravdu maximum a puntíkem byl skvěle zorganizovaný finálový turnaj. Díky i všem fanouškům, rodičům, kteří za námi do Čáslavi přijeli. Bylo jich opravdu hodně. Věřím, že ta zlatá medaile není vše a nejdůležitější je, že si kluci celou sezónu užili, a bude na co vzpomínat. Proto ten sport děláme.