Nadační fond S námi je tu lépe! obdržel od měst Ústí nad Orlicí a Česká Třebová dva šeky v celkové hodnotě 500 000 korun. Peníze jsou určené na nákup nového endoskopu pro Orlickoústeckou nemocnici. „Přístroj usnadňuje provádění diagnostických a léčebných úkonů, což je největším přínosem nové technologie pro pacienta,“ uvedl Vratislav Dědek, oblastní ředitel pro zdravotní služby Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice.
Slavnostní předání daru
Zástupci obou měst předali Nadačnímu fondu S námi je tu lépe! dva šeky, každý v hodnotě 250 000 korun. Tyto finanční prostředky umožní pořídit nový endoskop pro vyšetření rekta a anu, díky kterému bude možné včas zachytit karcinom střeva.
„Přístroj nebude sloužit jen lidem z Ústí nad Orlicí,“ zdůraznil člen správní rady Nadačního fondu S námi je tu lépe! Josef Hájek a vysvětlil, že nemocnice je regionální, přesahuje město a slouží celému regionu. Starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek podotkl, že pro město je podpora nemocnice už samozřejmostí: „Jsme rádi, že se tady scházíme pravidelně, je to pro nás už každoroční stálý výdaj. Není o čem diskutovat, pro město je nemocnice důležitá a vnímáme její benefity.“ V podobném duchu mluvil i starosta České Třebové Zdeněk Řehák: „I my to považujeme za samozřejmost. Jsme rádi, že se nemocnice dál rozvíjí, sledujeme to a těší nás to. Pro spádovou oblast Orlickoústecka je klíčová. Jsme rádi, že je blízko, je dostupná a je kvalitní.“
Případů karcinomu střeva přibývá
Nový endoskop umožní pořizovat vysoce kvalitní 3D snímky a videozáznamy a poskytuje lékaři lepší obraz a přehled během vyšetření. Endoskopické vyšetření totiž hraje důležitou a nezastupitelnou roli při diagnostice karcinomu tlustého střeva, konečníku a řiti. „Během vyšetření můžeme daný segment nejen vizuálně zkontrolovat, ale rovnou odebereme vzorek podezřelé tkáně pro další zkoumání nebo odstraníme nalezený polyp,“ uvedl primář chirurgického oddělení Aleš Siatka.
Snímky z vyšetření lze také ihned digitálně sdílet pro případ předání pacienta do jiného zařízení nebo pro potřeby externí konzultace. Díky malým rozměrům lze přístroj využít i přímo na operačním sále, což u klasické endoskopické věže možné není.
Kolorektální karcinom neboli rakovina tlustého střeva, konečníku a řiti, je každoročně v ČR diagnostikován zhruba 7 700 pacientům. Přibližně 3 400 pacientů ročně tomuto onemocnění podlehne. Včasný záchyt je proto zásadní a většina pacientů, kteří podstoupí léčbu v prvním stádiu onemocnění, se úplně uzdraví. „To, že nás nová technologie v době nárůstu onkologických onemocnění obecně, a zhoubných nádorů střeva v české populaci speciálně, posune dopředu v časném záchytu těchto onemocnění, bylo rozhodujícím faktorem, proč rada nadačního fondu vybrala letos právě tento projekt,“ řekl člen správní rady Nadačního fondu S námi je tu lépe! a současně primář ORL Orlickoústecké nemocnice Josef Hájek.