Muž se popálil při zatápění v kamnech

K popálenému muži do Mistrovic vyjížděly jednotky hasičů ze Žamberku a dobrovolné z Mistrovic a Jablonného nad Orlicí. Důvodem byly popáleniny, které si muž způsobil při zatápění kamen. Muž při zatápění v kotli na tuhá paliva tradičně používal pevný podpalovač, nyní ale použil tekutý podpalovač a pravděpodobně podpalovače použil větší množství. Plameny mu vylétly z kamen a popálily ho asi na 20 % těla. Hasiči asistovali při ošetření zdravotnické záchranné službě, navedli k přistání vrtulník letecké záchranné služby a zkontrolovali místo po vyšlehnutí plamenů z kotle.

Rádi bychom vám zopakovali, že při zatápění a topení v kamnech, byste měli dodržovat uvedené zásady:

• Kamna na pevná paliva nesmíte nikdy zapalovat pomocí vysoce hořlavých kapalin (např. benzínu), vždy hrozí vznícení hořlavých par a vážné zranění.

• Instalujte a provozujte tepelná zařízení vždy přesně podle návodu výrobce (dodržujte zejména bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a konstrukcí) a pouze taková tepelná zařízení, jež byla schválena z hlediska požární bezpečnosti.

• Neinstalujte a nepoužívejte tepelná zařízení neschválená nebo podomácku vyrobená.

• Nepřikrývejte a nepokládejte na tepelná zařízení žádné cizí předměty.

• Při sušení předmětů v okolí tepelného zařízení dodržujte bezpečné vzdálenosti stanovené výrobcem.

• Dodržujte lhůty k provádění pravidelných revizí u všech typů tepelných zařízení stanovené výrobcem nebo příslušným právním předpisem.

• Pro topení nepoužívejte nic, co do kamen nepatří (např. biologický či jiný odpad). Má to nejen nezanedbatelné ekologické důsledky, alte zvyšuje se i riziko poškození kotle, kamen, kouřovodu nebo komína, čímž roste také nebezpečí vzniku požáru.

• Pokud požár vznikne od topidla na plyn nebo elektřinu, musíte ze všeho nejdříve vypnout přívod energie.

• V případě topidel na pevná paliva dávejte bedlivý pozor na žhavý popel. Nechte jej zcela vychladnout a pak uložte do nehořlavých nádob, které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých hmot. Vyvarujte se ukládání žhavého popela do plastových popelnic, ty se totiž mohou pak žárem zdeformovat.

 

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image