Odběr plazmy dárci neuškodí

Na transfuzním oddělení Svitavské nemocnice panuje i v odběrové dny dobrá nálada. Dárci přicházejí pravidelně na odběr krve vždy v pátek ráno, dle potřeby i ve středu. Na tamním oddělení ale můžete darovat i plazmu. Dárců plazmy ubývá, ať už kvůli mýtům, kterými je darování plazmy opředeno, anebo mají problém s její následnou distribucí. Krevní plazma je přitom důležitější, než si leckdo připouští, a pro svoje vlastnosti se stala nezbytnou součástí farmacie.

Plazma k nezaplacení

Krevní plazma je tekutá složka krve, která obsahuje kompletně všechny bílkoviny, srážlivé faktory, protilátky, látky jako albumin, který drží vodu v cévách a mnoho dalších. Díky svým složkám se plazma stala nedílnou součástí výroby léčiv. Poptávka po ní stoupá, ale dárců přitom ubývá. „Jsou dárci, kteří nechtějí darovat plazmu, jelikož se jim příčí její následná distribuce. My se ale pokoušíme vysvětlovat, že plazma je pro výrobu léčiv nezbytná a ti, kterým pomáhá, dochází i k nám na oddělení.“ usmívá se sympatická primářka transfuzního oddělení Ivona Krušinová „Třeba paní Jarmila, která se léčí s chronickým typem leukémie, nyní začala s aplikací IVIG, intravenózních imunoglobulinů, které jí podáváme ambulantně vždy jednou za tři až čtyři týdny. Pro tuhle léčbu je plazma klíčová, právě z ní se preparáty vyrábí. My tak pacienty, kteří léky vyrobené z plazmy užívají, potkáváme každý den.“

Darování plazmy zdraví nepodlomí

Plazma se v krvi obnovuje zhruba po 48 hodinách. „Existují státy, kde je možné už po dvou dnech darovat plazmu znovu, Česko k nim ale nepatří. U nás je možné darovat plazmu vždy jednou za 14 dní.“ Uvádí na pravou míru primářka transfuzního oddělení Ivona Krušinová. „Jsou dárci, kteří docházejí pravidelně skutečně jednou za dva týdny, někdo si rozestupy mezi odběry nechává delší. Vždy záleží na zdravotním stavu dárce a jeho osobním rozhodnutí, jak často chce darovat. Jisté je, že darování plazmy krvetvorbu nenarušuje, pouze zvyšuje potřebu tvorby bílkovin. V dnešní době mají lidé na bílkoviny velmi bohatou a pestrou stravu, tudíž deficitem netrpí. A v případě, že se dárci množství bílkovin v krvi lehce sníží, naordinujeme mu od darování pauzu.“ Odměnou pro dárce je tak nejen dobrý pocit ze samotného darování, ale i kontrola jejich zdravotního stavu.

Jak vypadá odběr plazmy

Stejně jako u darování krve vyžaduje i darování plazmy lehkou přípravu den předem. Hodně pít, odpustit si tučná jídla a fyzicky se nepřepínat. Samotný odběr už se od darování krve liší. Zatímco odběr krve trvá zhruba 5 až 7 minut, odběr plazmy zabere 40 až 50 minut. Jedná se totiž o odběr přístrojový. „Dárce nabereme z jedné žíly a jeho krev odchází do přístroje a tam se dále rozděluje na krvinky a plazmu. Plazmu si zařízení ponechá, krvinky pošle zpět dárci,“ doplňuje primářka transfuzního oddělení Ivona Krušinová a dodává, že stejně jako u odběru krve musí dárce vážit minimálně 50 kilogramů. „Ženám nad 50 kilo odebíráme 600 mililitrů, mužům nad 75 kilo odebereme klidně i 830 mililitrů. Záleží na tom, v jaké kondici dárci přijdou.“

Komu plazma pomáhá

Kromě imunoglobulinů se v plazmě nachází mimo jiné i albuminy. „Albuminy pomáhají pacientům, kteří mají nemocné ledviny nebo játra a ty buď ztrácejí bílkoviny, anebo je netvoří vůbec a pacienti tak trpí velkými otoky. Nemají to, co by jim drželo tekutinu navázanou v cévách. Proto užívají albumin jako koncentrát,“ říká primářka Ivona Krušinová. Připomíná, že v plazmě se nacházejí také srážlivé faktory, které jsou nepostradatelné pro pacienty s poruchou srážlivosti krve a trpí například hemofilií.

Něco za něco

Za darování plazmy vás v nemocnici odmění stejnými benefity jako za darování krve. Volný den v práci, odpis na daních a poukázka na stravu. Primářka transfuzního oddělení Svitavské nemocnice Ivona Krušinová má v tom největším benefitu dárcovství jasno. „Sice žádná nemocnice nenabízí za odběr plazmy finanční odměnu, ale ten pocit, že můžete zachránit druhému život, ten je k nezaplacení.“



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.