Projekt Domov místo ústavu bude pomáhat pracovníkům zařízení pro děti

Profilovka
06. 08. 2024

Pardubický kraj se hlásí do výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na podporu transformace pobytové péče pro ohrožené děti. Ta vznikla kvůli sjednocení metodiky péče o ohrožené děti a zejména na pomoc pracovníkům těchto zařízení, kteří mají na děti přímý vliv.

 „Je to projekt, jehož výsledky nejsou vidět na kubících betonu, cihel nebo asfaltu, ale jsou pro život dětí v pobytových zařízeních náhradní péče zásadní,“ říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračuje: „Projekt spočívá na třech pilířích. Jednak to je metodická podpora transformace, dále konzultační a poradenská podpora pro pracovní týmy pobytových zařízení v souvislosti s náročnou péčí o traumatizované děti nebo děti s kombinovaným postižením a třetím pilířem je vzdělávání pracovníků k posílení jejich kompetencí.“

V Pardubickém kraji probíhá transformace všech ústavních zařízení pro děti napříč sociálním, školským i zdravotnickým resortem. Zapojily se do ní všechny dětské domovy, dětská centra a domovy pro osoby se zdravotním postižením. „V současné době se celý proces zrychluje díky vyhlášené výzvě MPSV v rámci Národního plánu obnovy, kde je možné čerpat peníze na investice pro potřebné zázemí samostatných domácností,“ uvádí radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Pracovní týmy nových domácností pak budou potřebovat odpovídající metodickou podporu pro kvalitní individuální práci a minimalizování přenosu ústavních prvků. „Jednou z klíčových aktivit projektu bude také přehodnocení situace a potřeb všech dětí v pobytových zařízeních. Pracovníci podle nové metodiky aktualizují cíle dětí v jejich individuálních plánech. Vznikne i metodika pro přechod dítěte z nebo do transformované domácnosti. Větší péče se dostane i dětem se specifickými potřebami, které by se neměly zbytečně přesouvat ze zařízení do zařízení z důvodu chybějící odborné pomoci. K dispozici budeme mít díky projektu i externí odborníky,“ dodává Pavel Šotola.

„Celkové náklady tohoto konkrétního transformačního projektu jsou vypočítány na 20 milionů korun, přičemž více jak 15 milionů poskytne Evropská unie z Operačního programu Zaměstnanost plus. Pardubický kraj bude ve třech letech hradit každý rok jeden milion korun, zbytek poplyne ze státního rozpočtu,“ upřesňuje Ladislav Valtr.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image