Prostor mysli: Duševní onemocnění neznamená pro člověka konec

Profilovka
16. 10. 2024

Jaké to je žít s duševním onemocněním? Kde hledat podporu? Co dělat pro své duševní zdraví? O tom pojednává projekt Prostor mysli: Přednášky a workshopy o duševním zdraví, s kterým na Burze filantropie pro okres Ústí nad Orlicí uspěla Péče o duševní zdraví. Podporu si vysloužila i od Pardubického kraje.

Rozvoj služeb pro lidi s duševním onemocněním

„Jsme moc rádi za to, jak Péče o duševní zdraví rozvíjí své služby pro lidi s duševním onemocněním. Dokáže reagovat na to, co je potřeba v dané chvíli a v daném místě,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

„Chceme, aby každý věděl, že když do života vstoupí duševní onemocnění, není to konec. Naopak, je odvaha si říci o pomoc a rozhodně je možné žít doma,“ uvedl Petr Čada, vedoucí týmu Centra duševního zdraví v Ústí nad Orlicí, které má plán akcí pro studenty, veřejnost i odborníky. „Jde o přednášky, workshopy i semináře,“ upřesnil Petr Čada.

Cíl: vzdělat širokou i odbornou veřejnost v tématu duševního zdraví

„Máme v plánu vzdělávat širokou veřejnost v tématu duševního zdraví. Zároveň bychom rádi dostali Centrum duševního zdraví do povědomí laické i odborné veřejnosti. Chceme podpořit rovněž výměnu informací a debatu odborné veřejnosti a také místní komunitu v zájmu o téma duševního zdraví a jak o něj pečovat,“ shrnul vedoucí týmu orlickoústeckého Centra duševního zdraví. To pomáhá lidem starším 16 let, kterým do života vstoupilo vážné duševní onemocnění.

„Naše služby nabízíme zejména v terénu. Nejčastěji podporujeme klienty při zvládání projevů duševní nemoci v běžném životě. Zaměřujeme se i na krizové situace lidí s duševním onemocněním, jako je například ztráta zaměstnání, bydlení, volný čas nebo péče o sebe a domácnost,“ podotkla sociální pracovnice Nela Tomášová. „V roce 2023 jsme měli 116 klientů z Orlickoústecka. Za nimi jsme najeli celkem 54 365 kilometrů,“ dodala Nela Tomášová.

„Jsme opravdu vděční za to, co Péče o duševní zdraví v Ústí nad Orlicí dělá. Proto jsme jejich projekt podpořili i na Burze filantropie,“ vysvětlil místostarosta města Ústí nad Orlicí Jiří Preclík.

Unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje

Burza filantropie je unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje, který pomáhá od roku 2011 neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. „Burza filantropie umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad a získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ poznamenala Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která je zároveň garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji.

Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image