Radní Valtr: Inovace v textilu a ochraně přírody z Chrudimska inspirují celý kraj
Profilovka
29. 08. 2024.

Pardubický kraj podporuje inovační prostředí a podnikání v regionu. Radní pro oblast rozvoje a inovací Ladislav Valtr koncem srpna navštívil dvě úspěšné chrudimské firmy – CityZen a Vodní zdroje Ekomonitor. Tyto firmy se svým dílem také podílejí na dobrém jménu regionu díky svým inovativním přístupům a technologiím a za své úspěchy byly nejednou oceněny.

CityZen: Přírodní materiály a moderní technologie

Firma CityZen, která se specializuje na výrobu oděvů, je příkladem toho, jak lze spojit moderní technologie s tradičními přírodními materiály. Její výrobky, zejména trička, vynikají unikátními vlastnostmi, jako je vysoká savost, hebkost a příjemný pocit na kůži. Všechny produkty, kromě bavlny pěstované mimo Českou republiku, firma vyrábí v kooperaci s firmami v okolí. Téměř 60 procent produkce pochází z firem v Pardubickém kraji a zbytek je z kraje Vysočina. Tento přístup snižuje ekologickou stopu a zároveň podporuje místní ekonomiku. Firma CityZen implementuje inovativní přístup nejen ve vývoji svých produktů, ale i k přístupu k zákazníkům, zaměstnancům a spolupracujícím firmám. „Ve vztahu k výrobě je cílem mít kvalitu pod kontrolou, moci ji ovlivnit a to znamená vyrábět v České republice. Vážíme si toho, že právě toto oceňují naši zákazníci, i když to není vždy jednoduché,“ dodává jednatel firmy, René Němeček.

„CityZen je důkazem toho, že kvalitní a inovativní výroba může být úspěšně realizována i takzvaně "od píky" a mimo průmyslové zóny ve městech, jako je Chrudim. Město si tohoto projektu váží a aktivně jej podporuje, například formou propagace. Tento úspěch svědčí o tom, že inovační potenciál v Pardubickém kraji je značný a stále roste. Kromě konkurenční pozice CityZenu na náročném textilním trhu a kde může pomoci kraj či stát, jsme společně řešili i témata vzájemné spolupráce v oblasti vzdělávání a inkubace dalších podobných firem na území našeho kraje," doplnil Valtr.

CityZen, stejně jako řada dalších firem, je součástí diskuze o cirkulární ekonomice a uplatňování jejích principů v podnikání v Pardubickém kraji. „Firma zvolila pro svůj rozvoj inovativní přístup.  Myslím si, že lze principy „cirkulární ekonomiky“ aplikovat na některé naše technologie a že je možné využít tyto principy ještě více,“ vysvětluje René Němeček.

Vodní zdroje Ekomonitor: Lídr v oblasti ochrany životního prostředí

Druhou navštívenou firmou byla společnost Vodní zdroje Ekomonitor, která se už od roku 1991 zaměřuje na ochranu životního prostředí. „S Pardubickým krajem spolupracujeme prakticky od jeho vzniku, a tak jsme u nás rádi přivítali i pana radního. Hovořili jsme především o novinkách u nás, například o projektu 13 kontejnerových úpraven vody pro Ukrajinu, které jsme vyráběli v první polovině tohoto roku,“ říká zástupce společnosti Jan Čechlovský.

Vodní zdroje Ekomonitor jsou dnes jednou ze zavedených firem působících v oblasti životního prostředí, především v oblasti vodního hospodářství. Firma v této oblasti poskytuje široké spektrum služeb, počínaje projekční činností, vyhledáváním a budováním nových vodních zdrojů po realizaci vodohospodářských staveb.

„Společnost Vodní zdroje Ekomonitor realizovala pro Pardubický kraj už řadu úspěšných projektů, a to ke vší spokojenosti. Proto jsem chtěl firmu navštívit a osobně ji ocenit. Je vynikajícím příkladem toho, jak se dá prostřednictvím dobrých podnikatelských myšlenek skutečně chránit životní prostředí,“ zdůraznil radní Valtr.

Podpora inovačního prostředí v Pardubickém kraji

Pardubický kraj se dlouhodobě snaží podporovat inovační prostředí a rozvoj podnikání. V rámci programů, jako jsou startovací a technologické vouchery, kraj motivuje začínající podnikatele a inovativní firmy k rozvíjení svých aktivit. Velkou roli v tomto směru hraje i Pardubický podnikatelský inkubátor (P-PINK), který poskytuje prostor a podporu novým nápadům a projektům.

„Podpora inovačního prostředí se ukazuje jako zásadní pro rozvoj všech krajů České republiky a Pardubický kraj není výjimkou. Budujeme inovační ekosystém, jehož součástí je mimo jiné univerzita, hospodářská komora a mnoho dalších firem jako CityZen a Ekomonitor. Díky jejich úspěchům můžeme směle tvrdit, že náš kraj má co nabídnout nejen v rámci České republiky, ale i na mezinárodní úrovni. A v tomto trendu chceme pokračovat,“ uzavřel Valtr.

Pardubický kraj je od letošního roku součástí prestižního projektu Regional Innovation Valleys (RIVs), který umožní intenzivnější rozvoj inovačního ekosystému. Tento projekt přináší nové možnosti pro podporu výzkumných organizací a inovativních firem, čímž posiluje pozici Pardubického kraje jako centra inovací a moderního podnikání.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image