Screeningová vyšetření i kontroly zdravotního stavu nabízí nová novorozenecká ambulance
Do novorozenecké ambulance Svitavské nemocnice mohou přicházet rodiče s dětmi do jednoho měsíce věku, které například z jakéhokoliv důvodu nepodstoupily novorozenecký screening přímo v porodnici, potřebují zkontrolovat stav novorozenecké žloutenky nebo mají problémy s podjazykovou uzdičkou.

„Otevření novorozenecké ambulance je dalším z kroků, kterými se snažíme zvýšit komfort maminek a dětí, které se narodí v naší porodnici, ale i mimo ni. Vzniklo zde místo, kam se rodiče mohou obracet pro radu a kde zajistí svému dítěti kvalitní zdravotní péči. Například v případě, když porod proběhl ambulantní formou,“ uvedl ředitel léčebné péče Pavel Kunčák. Primářka dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice Ludmila Pospíšilová zároveň dodává, že výhodou nové ambulance je i její umístění: „Nová ambulance se nachází v přízemí hlavní budovy A, mimo dětské oddělení. Prostředí je bezpečné, neinfekční a naši nejmenší pacienti se zde nepotkají s nemocnými staršími dětmi.“

Spojit lze i více vyšetření najednou

Ordinační doba novorozenecké ambulance je vždy ve středu mezi 9.–12. hodinou. Vyšetření je možné spojit například s vyšetřením kyčlí nebo ultrazvukem ledvin, které se provádějí také ve středu. Z dalších vyšetření může být v případě potřeby dítěti proveden screening sluchu, vyšetření katarakty a screening vrozených srdečních vad CCHD, odběr z patičky (tzv. analýza suché kapky) a součástí je i převážení novorozence s konzultací jeho prospívání. „Odběr kapky krve z patičky je nutné provést mezi 48.–72. hodinou po narození dítěte. Pokud tato doba nevychází zrovna na středu, kdy je ambulance v provozu, je možné odběr provést po telefonické domluvě i v jiný den,“ doplnila primářka Ludmila Pospíšilová.

Součástí je i laktační poradenství

Kromě řešení zdravotních neduhů svého dítěte mohou zároveň i samy maminky využít konzultaci s laktační poradkyní, která jim bude k dispozici. „Nejčastějšími problémy s kojením, které přicházejí hned po porodu nebo pak v domácím prostředí, jsou potíže s přisáváním dítěte k prsu, porucha tvorby mléka, bolestivé kojení i poranění bradavek,“ řekla staniční sestra novorozeneckého oddělení Jitka Kaderková a doplnila, že většinu problémů s kojením je možné prostřednictvím laktačního poradenství rychle a efektivně vyřešit.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image