Studenti choceňské střední školy se na letošní konferenci dozvěděli, jak se orientovat v dnešním složitém světě plném dezinformací a kybernetických hrozeb. Praktické ukázky a odborné přednášky jim pomohly získat cenné dovednosti pro budoucí život. Konference se také zabývala aktuálními tématy v oblasti bezpečnosti dopravy.
Obchodní akademie a střední odborná škola cestovního ruchu připravila na středu 20. listopadu další z podzimních konferencí Choceň – Škola a podnikání 2024. Letošní téma navázalo titulem Nástrahy současnosti a jak jim čelit na loňský ročník, jehož mottem byly Výzvy nové doby. Konference se za Pardubický kraj zúčastnili náměstek hejtmana Ladislav Valtr a radní Petra Šimečková.
Ve všech budovách školy probíhaly po celý den zajímavé přednášky. Jedním ze stěžejních témat byla Média, dezinformace a fake news, s velkým ohlasem se setkala i Kyberšikana a možnosti zneužití umělé inteligence. Stranou nezůstala ani ekonomická témata, v bloku Nástrahy ve světě financí a podnikání se studenti seznámili s aktuálními hrozbami v bankovnictví i ve světě byznysu.
Ladislav Valtr, který má v gesci dopravu a dopravní obslužnost, se zapojil do přednášek týkajících se dopravní bezpečnosti a prohlédl si nově zrekonstruovanou budovu ve Vysokomýtské ulici, ve které probíhá výuka a odborný výcvik učňovských oborů. Kromě přednášek k dopravě proto v místě navštívil také cukrářský provoz, kde už se připravuje vánoční cukroví.
„Pardubický kraj postupně investuje do všech budov v jeho majetku, platí to samozřejmě i pro zdejší střední školu, což mě jako přítele zvláště této školy moc těší,“ řekl Ladislav Valtr a dodal: „V září byly dokončeny stavební úpravy zmíněného areálu ve Vysokomýtské ulici, které přinesly studentům modernější prostory a zázemí. Aktuálně nás čeká přístavba a úprava školy na Tyršově náměstí, včetně rekonstrukce pavlače historické části budovy, které by měly být dokončeny na podzim příštího roku.“
Radní Petra Šimečková, která má v gesci cestovní ruch, diskutovala s vedením školy o případné budoucí spolupráci: „Paní ředitelce jsem nabídla možnost výjezdů studentů vyšších ročníků oboru veřejné správy se zástupci samosprávy během jejich povinné praxe. Ráda se také zapojím do aktivit v rámci osmého ročníku Mezinárodního dne průvodců, který proběhne v únoru. Na tento den budou studenti školy připravovat trasy po Chocni nejenom pro dospělé, ale i pro děti, a to včetně doprovodného programu.“
Rozhovor se týkal i novinek v oblasti tzv. dark turismu, který v posledních letech nabírá na popularitě. Tento druh cestování se zaměřuje na místa, která byla v minulosti spojena s tragédií či smrtí. V Čechách jsou to například Lidice, obec vypálená nacisty, nebo Terezín, který za II. světové války sloužil jako internační tábor pro tisíce českých Židů. Na konferenci studenti sledovali přednášku o Černobylu.
„Jsem nesmírně hrdá, že jsme letos rozšířili akci nejen o workshopy pro žáky všech oborů, ale také o program pro veřejnost. Díky našim partnerům a ochotě mnoha přednášejících, kteří i bez nároku na honorář sdíleli své znalosti a zkušenosti s mladou generací, se nám podařilo nadchnout mnoho žáků. To je pro nás velmi povzbuzující. Velké poděkování patří také učebním oborům za vynikající catering,“ dodala na závěr ředitelka školy Markéta Drahošová.
Celodenní program zakončila odpolední přednáška Andora Šándora s názvem Jak bezpečný je svět, ve kterém žijeme, která se uskutečnila v kině Máj a byla určena široké veřejnosti.