U partnerů z Německa zabodovalo Pernštýnské náměstí i urgentní příjem
Profilovka
02. 08. 2024.

Jedním z prvních zahraničních regionů, se kterým Pardubický kraj navázal spolupráci, byl region Tübingen a okres Reutlingen ve spolkové zemi Badensko-Württembersko. Jeho zástupci v tomto týdnu po delší době navštívili Pardubický kraj a zajímali se především o oblasti zdravotnictví, dopravy, kultury a inovací.

„S regionem Tübingen a okrese Reutlingen ve spolkové zemi Badensko-Württembersko jsme podepsali dohodu o spolupráci již v roce 2003. Zatímco v počátcích jsme se primárně jezdili inspirovat do Německa my, dnes už se jedná o výměnu zkušeností oběma směry. Ač se to na první pohled nezdá, máme mnoho společných výzev a problémů. Jedním z nich je oblast zdravotnictví, kdy nás kolegové informovali o aktuální situaci v rámci nemocnic akutní lůžkové péče, kde citelně chybí kvalifikovaný personál a nemocnice v regionu jsou ve ztrátě až 10 milionů eur ročně s tím, že tyto prostředky následně doplácí místní samosprávy. Proti tomu jsou naše nemocnice bez závazků a s největšími investicemi v historii,“ řekl hejtman Martin Netolický, který s německými partnery hovořil také o digitalizaci stavebního řízení, omezování byrokracie či fungování veřejné správy v České republice.

Po setkání s hejtmanem se německá delegace zúčastnila vernisáže výstavy děl Alfonse Muchy, a to v doprovodu náměstka hejtmana Romana Línka.

Druhý den po prohlídce Pardubic zamířili představitelé partnerského regionu do Pardubické nemocnice. Jejich cílem byl pavilon centrálního urgentního příjmu. Jedním z nejvíce diskutovaných témat pro českou a německou stranu byl nedostatek lékařů a sester. „V rámci prohlídky pardubického CUPu se hosté z Německa zajímali o zdroje financování a rychlost realizace takto velkého projektu. Po shlédnutí prostorového nadstandardu nového pavilonu pak přišla řeč na personál. Je pozoruhodné a paradoxně dílem i typické, jak velmi podobné bolesti nemocnic řeší i kolegové ve spolkové zemi Badensko-Württembersko,“ řekl krajský radní Ladislav Valtr, který delegaci druhý den doprovázel.

V odpoledním čase byl naplánovaný blok prezentací Pardubického podnikatelského inkubátoru (P-Pink) a Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje, kde hosté ocenili orientaci Pardubického kraje v příležitostech evropských fondů i organizaci poradenství pro obce a začínající podnikatele.

Poslední den zástupci německé delegace navštívili i Správu a údržbu Pardubického kraje (SÚS Pk). Na cestmistrovství v Doubravicích jednali s vedením organizace a společně řešili, jak obě země přistupují k údržbě komunikací. „Návštěvu hodnotím velice pozitivně. S našimi protějšky jsme hovořili nejenom o každodenním provozu, investicích, ale i využívání inovativních technologií při opravách silnic a například jsme jim představili náš pilotní projekt na výstavbu dřevobetonového mostu v Dolní Čermné. Na závěr jednání jsme se přesunuli na Wonkův most, kde jsme jim představili jednu z nejvýznamnějších probíhajících rekonstrukcí v našem kraji,“ dodal ředitel SÚS Pk Zdeněk Vašák.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image