Unie poskytne kraji 26 milionů korun na mechanické betlémy ve Svitavách a Vambeřicích.
Profilovka
09. 07. 2024.
Monitorovací výbor programu Interreg Česko – Polsko na konci června schválil financování pro další projekty Pardubického kraje. Investuje se do oblasti cestovního ruchu a na posílení přeshraničních vazeb obyvatel a institucí v česko-polském pohraničí.

 

Subjekty z Pardubického kraje a jejich partneři získají na uvedené projekty částku ve výši více než 1,8 milionů eur. „V přepočtu na současný kurz je to 45 milionů korun. Těší mě, že jsme byli v Interregu opět úspěšní, a to hned ve čtyřech dalších konkrétních projektech, které rozvíjí česko-polskou spolupráci a její potenciál, oživují tradiční řemesla i turistickou atraktivitu daných oblastí našeho kraje,“ popisuje radní pro regionální rozvoj a člen Monitorovacího výboru tohoto mezinárodního programu, Ladislav Valtr.

Oživení betlémářské tradice mezi Svitavami a Vambeřicemi

Stěžejním bodem jednoho ze čtyř schválených projektů je zvýšit turistickou atraktivitu a návštěvnost zejména měst Svitavy a vsi Vambeřice (město Radków) včetně celé oblasti mezi nimi. „Snahou je proměnit, dosud nevyužitý potenciál cestovního ruchu v oblasti, která nabízí kulturní a historické dědictví betlémářské tradice na obou stranách, v minulosti pěstované hlavně německy mluvícími obyvateli. Realizace expozice Muzea mechanických betlémů ve Svitavách a revitalizace expozice a objektu pohyblivého betlému ve Vambeřicích přidá na atraktivitě těchto míst,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Lidé se dočkají i bezbariérového přístupu do nově vzniklých expozic. Virtuální stezka, která pomyslně propojí oba betlémy, by mohla nalákat více turistů a posílit vazby na historii.

Objevování skrytých pokladů

V českém a polském příhraničí se nachází spousta turisticky zajímavých lokalit, které ještě nejsou dostatečně známé a tím pádem turisty málo navštěvované. Na druhou stranu jsou zde takové, které jsou cestovním ruchem přetížené. Peníze z projektu budou využity na větší reklamu,  propagaci a zviditelnění značky, včetně vylepšení webových stránek Objev skryté skvosty. Cílem projektu Objev skryté skvosty II je tedy zvýšit návštěvnost regionu a turisty přilákat do méně exponovaných a turisticky zajímavých míst v česko-polském příhraničí a zmírnit masivní návštěvnost dosud přetížených lokalit.

S kulturou a sportem společně pro lepší život

Co už řadu let skvěle funguje, je spolupráce města Ústí nad Orlicí a Městského kulturního centra v Bystřici Kłodzké (Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej). Byla navázána v polovině 90. let 20. století a v rámci projektu oslaví jubilejních 30 let. V důsledku pandemických vládních opatření se však vazby utlumily, proto je třeba je obnovit a mezi některými organizacemi navázat vztahy zcela nové.

„Prohloubením spolupráce mezi institucemi a komunitami by lidé na česko-polské hranici i dále v území mohli navázat nové přátelské vztahy, což zlepší jejich začlenění a budou tak moci lépe sdílet společnou kulturní identitu. Věřím, že při těchto akcích si rozšíří znalosti, což podpoří jejich osobní rozvoj a posílí, již vybudované vztahy. A právě díky částce 145 tisíc eur, v přepočtu 3,6 milionů korun, kterou poskytne Evropská unie, tak bude možné mezi těmito dvěma partnery ležícími na různé straně hranice, pořádat více sportovních a kulturních akcí,“ vysvětluje Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image