„Základem mé profese je empatie a úsměv,“ říká absolvent sanitářského kurzu.

V Pardubické nemocnici se sanitářské kurzy konají pravidelně už od roku 1993, a to zpravidla dvakrát do roka. Do letošního jarního běhu se přihlásilo 40 zájemců, úspěšně jej absolvovalo 95 % z nich. Mezi nimi také Jaroslav Cavrnoch. Kurz je podle něj vhodný pro každého, nejen pro zaměstnance nemocnice. „Je to výborná zkušenost, doporučil bych ji každému, kdo se chce přiučit základům první pomoci.“

Jaroslava Cavrnocha můžete potkat jako začínajícího sanitáře na oddělní centrální sterilizace v novém pavilonu urgentního příjmu a chirurgických oborů Pardubické nemocnice. Jeho cesta k nemocničnímu povolání vedla oklikou. „Pracoval jsem nejdřív v potravinářském odvětví a následně v muzejnictví, říká. Práci ve zdravotnictví si vyhledal sám na webových stránkách Nemocnice Pardubického kraje. „Nezdravotnického personálu je v každé nemocnici mnoho, a tak jsem nastoupil jako dělník ve zdravotnickém provozu na oddělení sterilizace, uvádí zdravotník, který začínal v budově, která už v areálu Pardubické nemocnice nestojí, nedávno uvolnila místo komunikaci budované kolem nového pavilonu. „Sledoval jsem, jak původní oddělení sterilizace šlo postupně k zemi. Bylo to hořkosladké. Prvotní pracoviště mi přirostlo k srdci, ale v novém pavilonu jsem si rychle zvyknul na krásné a moderní prostředí,dodává.

A jaká byla zkušenost s funkcí dělníka ve zdravotnickém provozu?

Jaroslav ji hodnotí kladně, ví, že nemocnici tvoří tým a každý člen je důležitý. „Dělník ve zdravotnictví je člověk, který pomáhá sanitářům a dělá dělnickou profesi, například jezdí s vozíky a manipuluje s těžšími břemeny. Je to fyzicky náročnější práce, ale má své kouzlo, popisuje své začátky v nemocnici Jaroslav Cavrnoch. Práce ve zdravotnictví si ho získala, a tak s absolvováním sanitářského kurzu neváhal.

Kvalifikační kurz sanitáře je dostupný pro všechny

Uchazeč musí být starší 18 let s dovršeným základním vzděláním. Dalším požadavkem je proočkování proti virové hepatitidě typu B nebo alespoň zahájení očkování druhou dávkou. Kurz je rozdělený na dvě části, a to na teoretickou a praktickou. Jaroslav Cavrnoch si výuku pochvaluje: „V teoretické části jsme se účastnili přednášek z oboru anatomie, psychologie, patologie, somatologie a v neposlední řadě i péči o pacienta.

Do paměti se mu vryla především poslední přednáška, jejím tématem bylo úmrtí, rozloučení s pacientem. Předsudky ze strany veřejnosti vůči profesi sanitáře Jaroslav Cavrnoch vnímá: „Spousta lidí se mylně domnívá, že práce sanitáře je podružná, ale opak je pravdou. Sanitář je pravá ruka sestry, a především je to první člověk, který komunikuje s pacientem podstupujícím hospitalizaci v nemocnici. Seznámí ho sřádem nemocnice, doprovází ho na lůžko i na jednotlivá oddělení. Zkrátka, doprovázíme pacienta od začátku až do konce jeho pobytu v nemocnici, vyjmenovává novopečený sanitář, kterého díky zkušenostem dělníka ve zdravotnickém provozu na kurzu nic nepřekvapilo, o své budoucí profesi měl díky kolegům jasnou představu: „Nemocniční prostředí jsem znal, ale díky kurzu jsem se poprvé podíval na operační sály, to byl nevšední zážitek,“ přiznává.

 

Hlavní zásada sanitářské profese

Po absolvování kurzu Jaroslav Cavrnoch ví, co je v jeho práci nejdůležitější: Empatie. Klíčem k naší profesi je vžít se do pacienta. Ten mnohdy neví, co ho čeká, a má strach už ze samotného nemocničního prostředí. A proto jsme tu my, aby se cítil jako doma. Komunikace s pacientem přesto pro Jaroslava Cavrnocha není tím nejnáročnějším, s čím se ve své profesi každý den setkává. „Náročnější je bezpochyby fyzická práce, dennodenně taháme těžká břemena. Ale súsměvem jde všechno líp! Na oddělení jsme správná parta a při práci se i zasmějeme, chválí si oddělení centrální sterilizace Jaroslav Cavrnoch. Vyzdvihuje přístup tamního vedení, které jednotlivé zaměstnance personálu umísťuje v rámci oddělení na různá pracoviště: „Nejen, že práce pro nás není stereotyp, ale zvládneme i jeden druhého zastoupit, když je potřeba. Je to výborná zkušenost.

S otázkou, zda by sanitářský kurz doporučil i dál, neváhá. „Jednoznačně, a to nejen pro zaměstnance nemocnice. Kurz je vhodný pro každého, kdo se chce přiučit základům první pomoci. Doporučil bych jej například asistentům pedagoga nebo vedoucím na letní tábory,doplňuje.

Kdy se do kurzu přihlásit

V Pardubické nemocnici se sanitářský kurz koná již od roku 1993. Na tuto tradici pak navázala Nemocnice Pardubického kraje, která jej nabízí zaměstnancům, kteří nemají zdravotnické vzdělání a chtějí si ho doplnit. Za dobu jeho existence prošlo akreditovaným kurzem už více než 1500 absolventů. V posledních letech kurz, který se koná dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim, absolvuje přibližně padesát posluchačů. Termín podzimního turnusu bude včas zveřejněn webových stránkách Nemocnice Pardubického kraje, a to zde.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image