Do Tváře kraje vstoupily další osobnosti, dvě letos představuje Gočárova galerie

Profilovka
11. 09. 2024

Identitu Pardubického kraje definuje dokument nazvaný Tvář kraje. Zastupitelé nyní schválili po pěti letech jeho novelizaci, která například přidala památky UNESCO, některá významná místa a také doplnila výčet významných osobností.

 „V novelizaci reagujeme také na různé novinky nebo naopak na to, že některé akce skončily nebo se přesunuly,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.  „Tak je zde nyní nově zapsáno udělování Stuhy hejtmana pro různé spolky nebo mezi památnými místy jsou nově uvedeny Larischova vila či Dělostřelecká tvrz Bouda. Mezi osobnosti kraje byli zařazeni tři významní architekti: Ladislav Machoň, jehož realizace známe především z Pardubic, František Roith, autor mnoha významných veřejných budov v Praze a spořitelny vedle Zelené brány v Pardubicích, a Karel Řepa, který ovlivnil zejména prvorepublikové Pardubice a své dílo završil oceňovaným funkcionalistickým nádražím.“

Další novou osobností je Leo Herrmann, rodák z Lanškrouna, organizátor Československého transferu, největší záchranné operace pro československé Židy v prvních letech nacistické okupace. Další tři osobnosti jsou z výtvarného světa. První je výtvarník, sochař a restaurátor Olbram Zoubek, jehož život je spojen s Litomyšlí, nositel ocenění Za zásluhy o Pardubický kraj.

Na Tomana hned, na Malicha od 2. listopadu

 „Dvě další z nově přidaných osobností do Tváře kraje letos prezentuje Gočárova galerie a zájemci se s částí jejich díla mohou osobně seznámit. V Domě U Jonáše je nyní až do října k vidění výstava Jiřího Tomana. Byl to organizátor kulturního dění v Pardubicích, ale také literát, kreslíř, scénárista a filmař. Především byl ale fotografem a Gočárova galerie získala z jeho pozůstalosti velké množství pozoruhodných negativů. Tou druhou osobností, která se letos na podzim teprve představí, je pak holický rodák Karel Malich. Ten se narodil právě před 100 lety a Gočárova galerie se rozhodla toto výročí připomenout jeho výstavou v prostorách Automatických mlýnů. Výstava bude veřejnosti zpřístupněna od 2. listopadu.,“ uvádí náměstek hejtmana Roman Línek.

„Karel Malich patřil v šedesátých letech k výrazným představitelům nového konstruktivismu a pro jeho dílo je charakteristické hluboké spojení s prožitky přírody, kosmu, živlů i sebe sama, neopominutelný je také umělcův blízký vztah k rodnému kraji. Dnes je Malichovo dílo oslavováno nejen v českém prostředí, ale i v mezinárodním uměleckém světě,“ připomíná ředitelka Gočárovy galerie Klára Zářecká.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image