Jak na poporodní deprese? Nebojte se svěřit.

Ačkoliv jsou duševní choroby u žen po porodu nebo v období šestinedělí stále častější, ve společnosti zůstávají nadále tabuizované. Porodnice Pardubické nemocnice je jedním z pracovišť Nemocnice Pardubického kraje, které novopečeným maminkám nabízí možnost screeningu neboli aktivního vyhledávání duševních chorob a následné péče. Typy takových duševních chorob popsal primář porodnice Pardubické nemocnice Prokop Homola.

Tři nejčastější typy duševních onemocnění

Podle primáře pardubické porodnice Prokopa Homoly rozeznáváme tři nejčastější typy duševních chorob časně po porodu a v období šestinedělí: „Nejmírnější a zároveň nejčastější je takzvané poporodní blues. To se vyskytuje u 50 až 70 % rodiček a typicky se v takových případech setkáváme s výkyvy nálad, obav z péče o dítě, poruch příjmu potravy či nechutenstvím.“ Poporodní blues je typické především pro prvorodičky, které se střetávají s novou realitou a během několika dní příznaky odezní. Závažnějším onemocněním už je poporodní deprese, ta se týká zhruba 12 až 16 % žen. „Tam už se bavíme o úzkostech, strachu, velkých obavách z neschopnosti postarat se o dítě, které mnohdy té ženě brání ve skutečné péči o novorozeně,“ dodává primář porodnice Prokop Homola s tím, že poporodní depresi provází i závažnější poruchy spánku či velké emoční výkyvy nálad. Třetím, a nejzávažnějším stupněm onemocnění, je laktační psychóza. „To už je psychiatrické onemocnění, jehož součástí mohou být vtíravé myšlenky, dokonce i halucinace, bludy, falešné hlasy, a to vše může končit až u poškozování sebe nebo toho novorozence,“ říká lékař a zároveň upozorňuje, že ve všech typech duševních chorob je třeba zohlednit rizikové faktory každé ženy, ať už se léčí s nějakým jiným psychiatrickým onemocněním, anebo řeší například rodinnou zátěž. 

Je třeba o tom mluvit

Jako prevenci vyzdvihuje lékař Prokop Homola především schopnost o duševních onemocněních mluvit. „Svěřte se odborníkovi, ať už je to porodní asistentka, laktační poradkyně, praktická sestra nebo lékař, je to jedno. Pořád jsou tato onemocnění velká tabu, a když to ženy v sobě drží, odkládají případnou pomoc a ty obtíže se mohou ještě prohlubovat,“ apeluje na čerstvé maminky primář Homola. Zdravotnický personál také monitoruje každou pacientku a pokouší se vypozorovat rizikové chování. „Nabízíme i screening ve spolupráci s národním ústavem pro duševní zdraví ve formě krátkého dotazníku. O něj projevily zájem už stovky pacientek a zhruba 23 % z nich se nachází v jakémsi riziku. To sice ještě nic neznamená, ale je dobré o tom vědět, a tím spíše na takové pacientky dávat pozor,“ přibližuje novinku porodnice primář Homola. Ačkoliv jsou duševními chorobami nejvíce ohrožené prvorodičky, riziko je u každé ženy. „Nezáleží na věku, spíše na tom, zda je to těhotenství chtěné a jak jsou ženy na dítě připravené,“ dodává primář.

INFOBOX

Screening formou anonymního dotazníku nabízí i porodnice Svitavské nemocnice. Pokud ale žena cítí, byť jen náznak duševní choroby, či se po porodu necítí dobře, může se obrátit na kohokoli ze zdravotnického personálu jakékoli porodnice.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image