Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v úterý odpoledne Dolní Dobrouč, kde se v prostorách obecního úřadu setkal se zástupci obce v čele se starostou Zdeňkem Trkovským. Řeč byla o modernizacích silnic či plánech na kultivaci zříceniny hradu Lanšperk, jehož vlastníkem je obec od roku 1922.
„Zřícenina hradu Lanšperk patří k dominantám okolí Ústí nad Orlicí. Od roku 1922 je ve vlastnictví obce a od roku 1958 se jedná o nemovitou kulturní památku. Opakovaně s vedením obce řešíme možnost naší dílčí finanční podpory pro záchranu a potenciální rozvoj místa. Nyní je připraven dlouhodobější záchranný plán, který pomůže prostor hradu zabezpečit a zamezit tak další degradaci jednotlivých prostor. Součástí prací je také zlepšení zázemí pro turisty, kteří zříceninu hradu navštěvují. Jedná se například o dřevěnou turistickou útulnu s přípojkou na elektřinu či vodu a další zázemí pro odpočinek pěších a cykloturistů,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Obec v tuto chvíli předpokládá, že část prací by mohla řešit vlastními silami. Celkové předpokládané náklady se nyní pohybují na úrovni 4,5 milionu korun s tím, že by se mělo jednat o rozložení projektu do dvou či tří let. Podobným způsobem pomáháme Městečku Trnávka se záchranou hradu Cimburk. V letošním roce jsme připraveni pomoci částkou přibližně jednoho milionu korun,“ řekl hejtman.
Letos začne modernizace silnice II/360 od Ústí nad Orlicí
Hejtman v rámci jednání informoval vedení obce o zahájení modernizace silnice II/360 mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem. „Celou komunikaci nebylo možné zahrnout mezi projekty podpořitelné z evropských fondů, a proto musíme opravy dělat postupně z vlastních zdrojů podle toho, který úsek je technicky v nejhorším stavu. Proto chceme v letošním roce začít prvním úsekem od kruhového objezdu v Ústí nad Orlicí až po železniční přejezd u Černovíru. V roce 2025 bychom rádi, pokud to finanční situace dovolí, realizovali navazující úsek až po Lanšperk,“ řekl hejtman Netolický. Toho vedení obce informovalo o záměru na budování přibližně 260 metrů kanalizace v další části obce právě v blízkosti silnice II/360 směrem na Letohrad.
Bioplynka by mohla obci ušetřit náklady na vytápění
Velkým projektem, kterým chce obec řešit snížení nákladů na energie, je napojení bioplynové stanice na infrastrukturu obce. „Obec zvažuje zainvestování napojení bioplynové stanice, čímž by bylo možné zajistit využití zbytkového tepla pro vytápění mateřské a základní školy, sportovní haly a obecního úřadu, což považuji s ohledem na ceny energií za zcela správný přístup také z hlediska návratnosti investice, která je pro obec nyní odhadnuta na tři miliony korun,“ řekl hejtman.