Pardubice – Východočeské muzeum v Pardubicích rozšířilo svou sbírku sportovních trofejí o další významný exponát – Zlatou přilbu, kterou v roce 1961 vyhrál legendární motocyklový závodník Oldřich Klaudinger. Tento unikátní artefakt byl zakoupen od jeho manželky Boženy Klaudingerové díky podpoře Pardubického kraje. Ve sbírce muzea je již třetí.
Oldřich Klaudinger (1929 až 2021), vítěz 13. ročníku slavného plochodrážního závodu Zlatá přilba, byl všestranným závodníkem a jedním z mála Čechoslováků, kteří prestižní závod ovládli. „Jeho trofej je cenná nejen pro svou jedinečnost a zpracování, ale také pro svou historickou hodnotu – během celé historie závodu Zlatá přilba se vítězi stalo pouze 11 Čechoslováků či Čechů,“ prozrazuje o přilbě náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
„Sbírka sportu Východočeského muzea mapuje nejvýznamnější sportovní události regionu, přičemž Zlatá přilba zaujímá čelní místo. Kromě trofejí sbírka zahrnuje také plochodrážní motocykly, výstroj jezdců a rozsáhlou dokumentaci,“ říká ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.
Restaurátorský tým Michala Vojtěchovského a Martiny Kačínové přilbu pečlivě očistil a ošetřil. „Zvláštní pozornost byla věnována odstranění koroze ze znaku a ošetření koženky, která byla vyčištěna demineralizovanou vodou. Z pouzdra byly odsáté prachové nečistoty a vnitřek čištěn perlózou,“ vysvětluje kurátorka sbírky sportu Petra Městecká.
Východočeské muzeum už opečovává dvě Zlaté přilby – tu, kterou v roce 1932 vyhrál Rakušan Hans Mayer, a trofej vybojovanou Janem Lucákem v roce 1951. Jejich vystavení plánuje po otevření nového návštěvnického centra za dva roky. „Každá je jedinečná a vypovídá o historii závodu a době, ve které vznikla. Ta z roku 1961 například nese československý státní znak s rudou hvězdou. Liší se i výrobci – zatímco tuto přilbu vyrobilo Ústředí uměleckých řemesel, tu z roku 1932 vytvořil pardubický klenotník Čeněk Lejhanec,“ připomíná Petra Městecká.