Květná Zahrada letos slaví 20. narozeniny a vybízí k vytvoření kruhu laskavosti

Profilovka
před 9 hodinami

Květná Zahrada, jejímž cílem je pomáhat lidem v nesnázích a podporovat jejich integraci do společnosti, letos slaví 20. narozeniny. Nevšední organizace se sídlem v Květné u Poličky, která dlouhodobě spolupracuje s Pardubickým krajem, nyní vybízí k vytvoření kruhu laskavosti. Ten podpořil i náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Každý čin se vrací k tomu, kdo jej vykonal

„Každý čin se vrací k tomu, kdo jej vykonal. Opíše kruh a najde si cestu zpět ke svému původci. Proto jsme se rozhodli poskytnout příležitost k vytvoření kruhu laskavosti. Laskavý dar na podporu naší práce půjde ve prospěch těch, kteří to opravdu potřebují. Pokud se připojíte ke kruhu laskavých darů, zcela jistě se vám v pravý čas vaše laskavost vrátí. A to v podobě, kterou budete nejvíce potřebovat,“ konstatoval zakladatel a současně ředitel Květné Zahrady Ferdinand Raditsch.

Možnosti, jak se do kruhu laskavosti zapojit, jsou uvedeny na nových webových stránkách Květné Zahrady www.kvetnazahrada.cz.

Kruh laskavosti stojí za pozornost i podporu

„Květná Zahrada se už od svého vzniku nebojí vydávat originální vlastní cestou. Kruh laskavosti je další z mnoha nápadů, které stojí za pozornost i podporu,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Květná Zahrada byla založena v roce 2005. Zaměřuje se na poskytování sociálních služeb, podporu výchovy a vzdělávání, rozvoj lokální spolupráce, sociální podnikání a zaměstnávání. „Naším hlavním cílem je podpora mladých lidí, dětí a jejich rodin a zejména sociálně znevýhodněných osob ve společnosti,“ upřesnil Ferdinand Raditsch.

Dům na půl cesty pro mladé lidi bez rodiny

V roce 2005 začala Květná Zahrada poskytovat sociální službu pro mladé lidi, kteří po dosažení zletilosti opouštějí dětské domovy a podobná zařízení, pěstounskou péči, vězení nebo jsou na ulici, bez pomoci rodiny. Za 20 let prošlo touto službou téměř 500 mladých lidí. Ty Dům na půl cesty Květná podpořil na cestě k samostatnému životu.

„Mladí lidé v našem Domě na půl cesty Květná to s námi nemají lehké. Při řešení jejich situace jsme jim pouze oporou, nic neděláme za ně. Buď chodí do školy, nebo pracují. Nikdo u nás nevydrží, pokud se nechce aktivně podílet na řešení své situace,“ uvedl Ferdinand Raditsch.

Sociální podnikání: farma, sýrárna, ubytování i obchůdek

Kromě Domu na půl cesty se od roku 2009 věnuje Květná Zahrada také sociálnímu podnikání. „Zaměstnáváme sociálně rizikové a ohrožené mladé lidi, osoby nad 50 let s dalšími hendikepy, dlouhodobě nezaměstnané, osoby se zdravotním hendikepem, ohrožené sociálním vyloučením i sociálně vyloučené,“ podotkl ředitel organizace, která v rámci sociálního podnikání provozuje farmu, sýrárnu (www.nasesyry.cz), sušárnu a moštárnu ovoce. Ale také kuchyň, v níž připravuje obědy pro vlastní i cizí strávníky, ubytování či obchůdek se smíšeným zbožím v Květné.

Farma plní řadu rolí. Mimo jiné i vzdělávací a terapeutickou

„Naše farma hospodaří na 10 hektarech vlastních a asi 10 hektarech pronajatých pozemků v Květné a ve Svitavách. Jde o travnaté plochy, neobděláváme ornou půdu. Naše louky nejsou chemicky hnojeny. Používáme pouze náš chlévský hnůj,“ sdělil Ferdinand Raditsch.

Farma plní také další role. „Navštěvuje ji mnoho základních i mateřských škol z okolních měst a obcí v rámci projektu Otevřený statek. Zároveň ji občas využívají klienti úřadu práce při své pracovní rehabilitaci. Stejnou roli plní pro chlapce, kteří jsou ubytováni v internátním oddělení Střediska výchovné péče Svitavska – ALFA. Ideální je i pro některé terapeutické činnosti Domu na půl cesty,“ dodal šéf Květné Zahrady, jež je zapojena do řady aktivit a činností v regionu.

Středisko výchovné péče Svitavska – ALFA

V roce 2013 Květná Zahrada, po dlouhých diskuzích se zástupci měst okresu Svitavy a s jejich podporou, založila Středisko výchovné péče Svitavska – ALFA. To je dnes největším soukromoprávním střediskem v České republice.

„Jednou z oblastí, které se 20 let věnujeme, je výchova a vzdělávání. 5 let jsme provozovali zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. To bylo určeno zejména pro starší děti, se kterými si často nikdo nevěděl rady. Tato a další zkušenosti nás vedly k založení ALFY. Jejím cílem je řešit obtíže v zárodku, dříve, než se rozvinou. Usilujeme o včasnou intervenci a včasné řešení problémů tak, aby děti zůstávaly v rodinách. Jsme velmi rádi, že se v této oblasti daří dosahovat výrazných úspěchů, a to i díky konkrétní a dlouhodobé podpoře Pardubického kraje, který ALFĚ zapůjčil budovu ve Svitavách a umožnil i činnost dalšího jejího pracoviště v prostorách Středního odborného učiliště v Poličce,“ doplnil Ferdinand Raditsch.

Z dlouhodobého hlediska se každému vyplatí spolupracovat

„Máme dvě hlavní motta. To první je, že základem sociální integrace je práce. Zejména proto jsme již 15 let aktivní v oblasti rozvíjení a spolupráce v sociálním podnikání. Práce, nikoliv služby, je cestou k důstojnému a spokojenému životu všech, kteří pracovat mohou,“ nechal se slyšet ředitel Květné Zahrady.

Druhým mottem této prospěšné organizace je, že z dlouhodobého hlediska se každému vyplatí spolupracovat. „Máme od začátku velké štěstí na lidi, co reprezentovali či reprezentují subjekty, které nás obklopují. Spolupracujeme s Pardubickým krajem, Místní akční skupinou Poličsko, okolními městy i obcemi. Našimi partnery jsou i firmy, školy, univerzity či další nevládní organizace,“ uzavřel Ferdinand Raditsch.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.