Litomyšl z nejvyšší prozřetelnosti majestátu
Profilovka
před 3 hodinami

Mezi lety 1344 – 1421 významně ovlivnilo rozvoj Litomyšle založení a poté působení litomyšlského biskupství v souvislosti se vznikem prvního arcibiskupství v Praze. Popularizační článek o tomto tématu si můžete přečíst například na stránkách Regionálního muzea v Litomyšli  Regionální muzeum v Litomyšli (rml.cz) od Petra Chaloupky. Odborníci na historii, religionistiku a archivnictví ale období vzniku nové církevní správy Lucemburků považují za ještě poměrně málo zpracované. Tento týden mu věnovali dvoudenní pracovní konferenci v Litomyšli, která by mohla být završena i odbornou monografií.

Konferenci s názvem  Ex supreme providencia maiestatis (Z nejvyšší prozřetelnosti majestátu…) podle prvních slov ustavující listiny, uspořádal Historický ústav Akademie věd a Římskokatolická farnost – probošství Litomyšl ve spolupráci se Státním okresním archivem Svitavy se sídlem v Litomyšli a Regionálním muzeem v Litomyšli pod záštitou radního Pardubického kraje Romana Línka a starosty Litomyšle Daniela Brýdla.

„Litomyšl je město, které se i v moderní době v mnohém vymyká, a je vidět, že tomu tak bylo i v minulosti. Biskupství tady vzniklo, dalo by se říci, šťastnou náhodou. Ale litomyšlští toho  využili pro rozvoj městských privilegií i vznik cechů, pro postavení radnice, hradeb města, z kostela byla katedrála, začali pořádat trhy a rozvíjela se i vzdělanost. A nějak to zde v genetické výbavě zůstalo asi dodnes,“ podotkl Roman Línek, který zmínil i podstatnou diplomatickou roli Arnošta z Pardubic.

Účastníky konference čekaly i zajímavé exkurze do ateliéru restaurování papíru, knižní vazby a dokumentu Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, do Regionálního muzea v Litomyšli a kostela povýšení sv. Kříže.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image