Rybníkářská tradice na Pardubicku sahá až do 11. století a souvisí se založením Opatovického kláštera. Dynamický rozvoj zažila za vlády Pernštejnů na přelomu 15. a 16. století a úspěšně pokračuje dodnes. O aktuálním fungování společnosti Rybniční hospodářství hovořil v Lázních Bohdaneč s jednatelem společnosti Adolfem Vondrkou hejtman Martin Netolický. Areál rybářství je zajímavý také tím, že z půdních prostor nestaršího z dochovaných objektů vysílal během druhé světové války radiotelegrafista Jiří Potůček.
„Společnost Rybniční hospodářství pokračuje v tradici, která na Pardubicku sahá až do 11. století a největší rozmach zažila v éře rodu Pernštejnů v 15. a 16. století. Ti měli až 250 rybníků o výměře 6 500 hektarů. Od roku 1919 byl vlastníkem již výrazně menšího rybníkářství stát, a to až do privatizace v roce 1993, kdy vznikla stávající společnost, která hospodaří na 52 rybnících o výměře 570 ha. Roční produkce je 200 až 250 tun ryb, z nichž kapr tvoří 85 procent produkce. Až dvě třetiny ryb jdou na export, zbytek na domácí trh,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Půda, ze které vysílal do Londýna Jiří Potůček
Areál rybářství je významný také tím, že z objektu, ve kterém nyní firma sídlí, vysílal mezi 20. březnem a 4. dubnem 1942 radiotelegrafista skupiny Silver A Jiří Potůček. Z objektu Potůček v souhrnu vysílal 24 hodin. „Na půdě domu, kde firma sídlí, jsou patrné nejen stopy po vysílačce, ale také přímo část antény, kterou Potůček využíval pro spojení s Londýnem. Je téměř zázrak, že se tento unikátní prostor podařilo do dnešních dnů zachovat v původní podobě,“ uvedl hejtman Martin Netolický, kterému Adolf Vondrka ukázal také originál přijímače, který pořídil od sběratele z USA. Jedná se o stejný typ, jaký používal Potůček, tedy Hallicrafters SX-24 Skyrider Defiant.