Nový tréninkový chodník pomáhá pacientům nacvičit správný stereotyp chůze

Edukační pomůcku pro nácvik chůze s holemi využívají fyzioterapeuti z Litomyšlské nemocnici především u pacientů po operaci nebo po cévní mozkové příhodě. Prostřednictvím stop a značek nalepených na podlaze získávají pacienti nové návyky v chůzi, a předcházejí tak vzniku pozdějších problémů. 

Stopy, jak pásu v nemocnici říkáme, jsou vhodným způsobem tréninku chůze pro pacienty, kteří jsou například po operacích kyčlí, kolen, kotníků, prstů na dolní končetině, po různých úrazech, po cévní mozkové příhodě, ale i pro pacienty, kteří dochází k ambulantní léčbě pro špatný stereotyp chůze. V naší nemocnici máme tyto chodníky aktuálně celkem čtyři,“ upřesňuje vedoucí fyzioterapeutka Jana Valdhansová Kroužilová. 

Rehabilitační oddělení využívá k nácviku správného stereotypu chůze už řadu let i dynamický chodník Zebris (pás v pohybu). Výhodou nového tréninkového chodníku je možnost simulace chůze na pevné podložce a jeho umístění kdekoliv po nemocnici. Stopy a značky na chodníku zobrazují délku kroku, pravou a levou dolní končetinu a umístění holí. Jednotlivé stopy a body holí jsou barevně odlišeny.

Tréninkový chodník je výbornou pomůckou i pro ošetřovatelský personál. „Využíváme chodníky k nácviku chůze s pacienty v rámci ošetřovatelské rehabilitační péče po odborném zácviku fyzioterapeutem. Chodník využívají i sami pacienti, kteří jsou již zaučeni o správném stereotypu chůze rehabilitačními pracovníky, a mohou tak na našich stopách trénovat i sami,“ dodává Marketa Nemšovská, náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.