Od počátku topné sezony evidujeme téměř padesát požárů v souvislosti s komíny

Od nás už víte, že dnešní požár domu v obci Karle na Svitavsku způsobil škodu předběžně vyčíslenou na 3 miliony korun (uchráněn byl majetek ve výši 500 tisíc korun) a připravil dva seniory o střechu nad hlavou. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů. Pro seniory bylo zajištěno náhradní ubytování. Celé dopoledne byl na místě vyšetřovatel hasičů, který zjistil, že požár způsobilo komínové těleso přesněji došlo ke vznícení hořlavé konstrukce – dřevěného záklopu, v půdním prostoru od vícevrstvého kovového komína.

Nejvíce požárů komínů způsobují nevyčištěné saze v komíně. Mezi další příčiny patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a spáry v komíně. Komíny je nutné pravidelně čistit a nechat zkontrolovat odborníkem.

Od počátku letošní topné sezóny 1. 10. 2024 do 2. 1. 2025 evidujeme 46 požárů sazí v komíně.

Mnoho požárů v domácnostech v zimním období vzniká kvůli neopatrnému zacházení s topidly a zanedbáním péče o komíny.

Od 19. prosince 2024 do 2. ledna 2025 evidujeme 11 požárů komínů. To je skoro 1 požár denně.

Apelujeme na vás – nedávejte do kamen nic, co tam nepatří. Své o tom ví žena, které výpary z hořlavé kapaliny způsobily popálení obličeje 24. prosince 2024, když chtěla zatopit v kamnech. K topení používejte výhradně topivo určené pro dané topidlo a oheň nikdy nezapalujte pomocí vysoce hořlavých látek, např. benzinu.

Den před Štědrým dnem jednotky hasičů zasahovaly ve Žďárci u Seče, kde se vznítil koš se dřevem, který byl v blízkosti kamen. Škoda je přes milion korun. Tedy i tady zvedáme prst a opět připomínáme, udržujte bezpečnou vzdálenost a v okolí topidla neumísťujte hořlavé látky, jako je dřevo či papír.

Popel ukládáme na bezpečné místo. Žhavý popel rozhodně nelze podceňovat. Není možné jej vysypávat do klasického plastového kontejneru, ani jiné plastové nádoby, např. kompostéru. Popel dokáže způsobit požár i po 48 hodinách od vysypání do plastové nádoby.

Tato zdánlivě banální záležitost může mít za následky rozsáhlý požár, kdy plameny přeskočí z kontejneru např. na fasádu domu nebo hořlavé předměty v okolí. Vzniklé škody pak šplhají klidně do statisíců. Od počátku současné topné sezony evidujeme již 9 případů, kdy žhavý popel způsobil požár. Ten největší je z 8. prosince, kdy hořel popel u garáže rodinného domu v Hostovicích. Škoda se vyšplhala na 500 tisíc korun.

Pojďme si je zopakovat:

základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu:

3x ročně u spotřebiče na pevná paliva.

2x ročně na kapalná paliva.

1x ročně na plynná paliva.

Pokud jsme toho schopni, čištění můžeme provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.