Potleskem ve stoje ocenili diváci film studentek chrudimské zdrávky

Profilovka
24. 01. 2025

V městském kině v Chrudimi měl premiéru 45minutový hraný film o problémech s duševním zdraví mladých lidí inspirovaný knihou Yasmin Rahmanové „Co jsme si nikdy neřekli“. Stojí za ním studentky nyní maturitního ročníku Střední zdravotnické školy v Chrudimi, v prvé řadě Dominika Olivová, a také Barbora Metelková. Dominika k tvorbě přizvala tým mladých tvůrců a celý projekt Naděje dotáhla nejen po umělecké, ale také po produkční a technické stránce do zdárného konce. Za výsledek jim tleskal zcela naplněný sál ve stoje, mnozí ještě se slzami v očích. Film by měl zamířit spolu s doprovodnými besedami do základních a středních škol.

Deprese, sebepoškozování, úzkosti a sebevražedné myšlenky, kde se to všechno bere? „Nápad na film přišel náhodou při hodině angličtiny, když jsme měly s Bárou hotový úkol a bavily jsme se o tom, co čteme. Byla to úžasná knížka Yasmin Rahman Co jsme si nikdy neřekli,“ prozradila Dominika Olivová.

A protože je ženou činu, ještě ten den začala obvolávat všechny, kteří by jí s tím mohli pomoct. Sháněla filmaře, herce, ale také sponzory a další spolupracovníky. Pracovala na scénáři a  vidět ji můžete i v jedné ze tří hlavních rolí filmu.

Čekala je těžká cesta, kdy se filmu musely věnovat ještě vedle studia několik hodin denně. Přesto je držela myšlenka, že to celé má hlubší smysl a s filmem od mladých pro mladé  mohou pomoct dospívajícím lidem s těmito problémy. „Film pojednává o třech mladých dívkách, které si procházejí těžkým obdobím a naším hlavním cílem je ukázat autenticitu pocitů mladých lidí, jak jejich psychické problémy mohou reálně vypadat. Od začátku počítáme s tím, že by film měl pomáhat při promítání na základních a středních školách po celé České republice spolu s besedami, které se rozjedou už letos na jaře,“ uvedla Dominika Olivová. Ta se chce nyní věnovat i následnému projektu Naděje, který spojí film s besedami odborníků na školách.

Tvůrčí tým filmu „Co jsme si nikdy neřekly“ doplnili například  absolventi Pražské státní konzervatoře oboru herectví Michal Pazderka a Filip František Červenka, první jmenovaný studuje režii na písecké filmové škole. Poznáte tu i herce Východočeského divadla Ladislava Špinera nebo herečku divadla Exil Simonu Andrejsovou, zpěvačku Milenu Dobrovolnou a mnohé další.

Oběma dívkám a celému týmu filmu poděkoval za Pardubický kraj také náměstek hejtmana Pavel Šotola, který dívky před nedávnem ocenil speciální cenou na slavnostním večeru dobrovolníků. „Musím říct, že tento film je zcela jedinečná záležitost. V Pardubickém kraji se věnujeme velmi intenzivně podpoře duševního zdraví. Už nyní máme centra duševního zdraví v každém okrese, což v Česku není zdaleka běžné, a máme našlápnuto k tomu, aby tady vznikla i dvě centra pro děti. Služeb je celá řada, ale stále je co dělat v osvětě. Co je duševní zdraví, co je duševní nepohoda, jak k tomu přistupovat a kde vyhledat pomoc. Tady se k této tematice sešel plný sál a mohou za to dvě děvčata ze střední školy, to je naprosto výjimečné. Duševní zdraví zejména mladých lidí je velká výzva pro celou společnost, a projekt Naděje, který na film navazuje, může dodat odvahu těmto lidem začít řešit jejich problémy a udělat to pokud možno včas,“ řekl na pódiu kina Pavel Šotola.

Pardubický kraj upozorňuje na problematiku duševního zdraví v kampani „I lidská duše někdy potřebuje servis“ a nabízí soustředěné kontakty na odbornou pomoc na stránce www.krajprodinu/dusevnizdravi.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.