Jakub Veselý je zdravotnický záchranář pracující na Centrální JIP chirurgických oborů, která je součástí Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice. Jeho kariéra v Pardubické nemocnici začala už během praxe, kdy se na chirurgické JIP ocitl v době covidové pandemie. Náročná práce ho od zdravotnické profese neodradila, ba naopak jej utvrdila v přesvědčení, že je to ta správná cesta. Čím si ho získala práce na jednotce intenzivní péče?
Nadšený optimista. Tak by se dal popsat Jakub Veselý coby zdravotnický záchranář na Centrální JIP chirurgických oborů.
Oborem si byl jistý už na konci základní školy, kdy se rozhodl pro studium na zdravotnickém lyceu v Kolíně. „To je klasické gymnázium se zaměřením na zdravotnictví. Měli jsme předměty jako patologie či ošetřovatelství, to mě bavilo. U navazujícího studia jsem váhal mezi zdravotnickým záchranářem a porodním asistentem, tak jsem se přihlásil na oba obory. A na oba mě přijali,“ směje se Jakub Veselý a dodává, že nakonec si vybral zdravotnického záchranáře na Univerzitě Pardubice.
Studium v době pandemie
Vysokou školu začal studovat v roce 2020, tedy v době covidové pandemie. „Vzhledem k situaci jsme dostali nabídku pomáhat v Pardubické nemocnici jako dělníci ve zdravotnictví. Už v prvním ročníku jsem se tak ocitl na oddělení chirurgické JIP, které se mi stalo osudným,“ přiznává záchranář. A jaká to pro něj byla zkušenost? „Poprvé jsem viděl pacienty v umělém spánku i vážné případy. Nepopírám, že pro mě bylo náročné loučení s pacienty, ale uvědomil jsem si, že smrt je součástí naší práce. Jakkoliv je to na psychiku náročné, od profese mě to neodradilo,“ říká Jakub Veselý, který se našel na Centrální JIP chirurgických oborů. „Když jsem udělal státnice, prakticky ihned jsem volal paní staniční s otázkou, kdy mohu nastoupit,“ vzpomíná mladý zdravotník.
Stěhování do nového
Jakub Veselý zažil oddělení ještě na staré budově. Stěhování do nového pavilonu urgentního příjmu a chirurgických oborů vítal s nadšením. „Přiznávám, že jsem se těšil. Ačkoliv především služebně starší kolegové prožívali nostalgii, myslím, že stěhování uvítali všichni. Ten rozdíl je nesrovnatelný,“ popisuje stávající pracoviště zdravotník a vyzdvihuje především multifunkčnost oddělení. „Centrální jednotka intenzivní péče chirurgických oborů je taková multiJIPka. Spousta lidí si myslí, že každé oddělení má svou vlastní jednotku intenzivní péče, ale v Pardubicích tomu tak není. Pod chirurgickou JIP spadá všeobecná chirurgie, ortopedie, traumatologie, cévní, stomatochirurgie, ORL a další,“ líčí Jakub Veselý, kterého baví mimo jiné i právě pestrost samotného oddělení.
Den na JIPce
Stejně jako na jiných nemocničních odděleních se služby na jednotce intenzivní péče dělí na denní a noční. „Denní služba začíná v 6.00 ráno, kdy si přebíráme směnu. Následují vizity, u nás máme každý den dvě, malou a velkou. Pak přijdou na řadu hygieny pacientů, jejich polohování, případně rehabilitace. To mi dělá největší radost, vidět ten progres. Pacienta přebíráme nejčastěji v umělém spánku, jsme u jeho probuzení, pak si sedá, za pár dní už třeba chodí, a to jsou úžasné pokroky v poměrně krátkém čase,“ popisuje Jakub Veselý. Mezi další pracovní benefity řadí možnost práce na směny, která mu vyhovuje především u dálkového studia navazujícího magisterského vzdělání, a v neposlední řadě i skvělý pracovní kolektiv.
Trpělivost přináší růže
Krédem zdravotnictví je podle Jakuba Veselého trpělivost. „Myslím, že naše profese si žádá skutečně velkou dávku trpělivosti, stejně jako empatie. Výhodu mají bezesporu extroverti, kterým nevadí navazování kontaktu s cizími lidmi,“ říká mladý zdravotník, jenž na přední příčku vlastností a dovedností zdravotnického personálu řadí právě komunikaci. „Zdravotník musí být tak trochu diplomat. Občas je to náročné. Například po operacích je lidem nepříjemné, když je neustále budíme a kontrolujeme jejich životní funkce. Snažíme se jim trpělivě vysvětlovat, že to děláme pro ně, nikoliv pro naše potěšení,“ uzavírá Jakub Veselý.