V areálu bývalé textilky Perla začíná stavba ateliérů krajské umprumky

Profilovka
16. 06. 2024

Ve čtvrtek 6. 6. 2024 začala v areálu bývalé textilky Perla v Ústí nad Orlicí stavba ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové, jejímž zřizovatelem je Pardubický kraj. Ten zde do konce roku 2025 postaví moderní novostavbu za 180 milionů korun včetně vybavení a služeb jako autorský dozor a technický dozor investora. Téměř 165 milionů získá kraj z dotace Národního plánu obnovy na revitalizaci brownfieldů. Zhotovitelem stavby jsou společnosti Marhold a Stating.

„Za projektem ateliéry naší uměleckoprůmyslové školy jsou hodiny a hodiny tvrdé práce, složitých majetkoprávních jednání a příprav. Jedná se pro tuto chvíli o největší krajský projekt v oblasti školství a i podle zástupců ministerstva pro místní rozvoj se jedná o příkladný záměr na revitalizaci brownfieldu, za což se sluší poděkovat také vedení Ústí nad Orlicí, které nám po celou dobu bylo silným partnerem. Původní záměr jsme připravovali do jiného dotačního programu, a proto bylo nutné přizpůsobit projekt podmínkám Národního plánu obnovy, což se podařilo. Opět se nám ukázalo, že kdo je připraven, není překvapen. Také díky pozitivnímu vývoji na stavebním trhu se podařilo celou stavbu vysoutěžit výrazně lépe, než byla původní předpokládaná hodnota, což nám uvolní ruce také na další investice v oblasti školství. Celkově se pohybujeme na částce 180 milionů korun včetně vybavení a služeb jako autorský dozor a technický dozor investora. Samostatná stavba vychází na přibližně 140 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že stavba by měla být dokončena před vánočními svátky roku 2025.

Novostavba ateliérů nahradí stávající prostory školy ve Špindlerově ulici. „Uměleckoprůmyslová škola v Ústí nad Orlicí je z krajského pohledu unikátní a především spádová nejen pro náš kraj. Proto chceme posunout zázemí do podmínek 21. století, jelikož si to žáci, ale i pedagogové zaslouží. V nové budově budou umístěny učebny, dílny, ateliéry a potřebné zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika. Součástí budou i dvě počítačové učebny. Ostatní učebny školy zůstanou v areálu v Zahradní ulici,“ popsal projekt krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

Podle náměstka hejtmana Pardubického kraje pro oblast investic a kultury Romana Línka se jedná o mimořádný projekt, který by mohl sloužit jako vzorový pro další regiony. „V poslední době se hodně mluví o kreativním průmyslu. Mnoho lidí neví přesně, co si pod tím představit, ale když tento termín blíže prozkoumáte, zjistíte, že nositeli kreativního průmyslu mohou být právě absolventi zdejší uměleckoprůmyslové školy. Ti, kteří mají talent, dovednosti a dokážou svou budoucí ekonomickou činnost založit na kulturních hodnotách nebo uměleckých vyjádřeních. My z Pardubického kraje se snažíme jim k tomu vytvářet co nejlepší podmínky, nyní tedy formou stavby nových ateliérů. Věřím, že se to úspěšně propíše do fungování školy i budoucích absolventů,“ řekl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Pardubický kraj se i s ohledem na nastavení rozpočtového určení daní snaží být aktivní v rámci různých dotačních programů. O tom svědčí také stavba ateliérů v Perle. „Od samého počátku našich úvah a příprav na vybudování ateliérů v Perle jsme dělali maximum proto, abychom získali externí zdroje, protože pro krajský rozpočet by se jednalo o velký zásah, který by nám narušil další investiční akce. Původně jsme připravovali žádost do Integrovaného regionálního operačního programu. Když se ukázalo, že se v rámci Národního plánu obnovy otevřela možnost čerpat zajímavější prostředky na přeměnu brownfieldů, tak jsme projekt upravili tak, aby odpovídal podmínkám výzvy. Nakonec z tohoto finančního nástroje získáme 165 milionů korun. Za velmi pružné jednání bych rád poděkoval kolegům z našeho odboru rozvoje, ale také projekční kanceláři,“ uvedl radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.