Jak se již stalo dobrým zvykem, sešla se Rada Pardubického kraje s poslanci a senátory zvolenými v rámci Pardubického kraje. Mezi projednávanými tématy byla změna rozpočtového určení daní pro kraje, financování nepedagogických pracovníků, příspěvek Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic II. a III. tříd, ale také například záměr rušení některých poboček Úřadů práce v území.
„Téma změny rozpočtového určení daní je naprosto klíčovou záležitostí pro další rozvoj našeho kraje, a proto nesmí usnout ani po krajských volbách, kdy se v části regionů vyměnila politická reprezentace. Prostředky nás všech musí být mezi kraji rozdělovány podle jasných kritérií a spravedlivě, což bohužel řadu let není. Bude to tak jedno z hlavních témat, která chci zvednout v rámci jednání Asociace krajů ČR na prvním jednání 26. listopadu. Bohužel jsme již směřovali ke změně od 1. 1. 2025, ale s ohledem na vysoké datum a nevyjasněný dopad na rozpočty obcí to ale na příští rok již neočekáváme. Proto také začínáme stavět rozpočet kraje na příští rok dle stávajícího RUDu,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že nyní musí všechny kroky směřovat ke změně od ledna 2026.
Příspěvek SFDI na opravu silnic II. a III. tříd
S ohledem na výše zmíněné bude kraj usilovat o znovuoživení příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury pro kraje na rekonstrukce silnic nižších tříd. „Stávající rozpočtové určení daná pro rok 2025 znamená, že budeme usilovat o příspěvek Státního fondu dopravní infrastruktury pro kraje na rekonstrukce silnic II a III. tříd tak, jak tomu bylo v posledních letech. Jelikož se počítalo s tím, že dojde ke změně rozpočtového určení daní pro kraje, tak v návrhu státního rozpočtu tyto prostředky nejsou v návrhu státního rozpočtu alokovány, i když jsou pro nás zcela nezbytné,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Podle náměstka hejtmana pro oblast dopravy Ladislava Valtra je současně důležité znát případný objem prostředků pro kraje ze Státního fondu dopravní infrastruktury co nejdříve. „Pro nás je v rámci přípravy rekonstrukcí a celkových oprav silnic II. a III. tříd na rok 2025 důležité znát potenciální příspěvek SFDI ideálně do konce roku 2024, případně pak nejpozději do února, protože je krajně nepraktické a nehospodárné vypisovat výběrová řízení až v průběhu probíhající stavební sezony, když máme řadu projektů v zásobníku realizačně časové náročných, kde si ztrátu jarních měsíců nelze dovolit,“ vysvětlil Ladislav Valtr.
Financování nepedagogických pracovníků
Dalším tématem s vlivem na krajský rozpočet je zvažovaná změna ve financování nepedagogických pracovníků. „Změna ve způsobu financování nepedagogických pracovníků by měla mít na celý kraj bez ohledu na zřizovatele dopad dvě miliardy korun ročně. Jen na Pardubický kraj, jakožto zřizovatele středních škol, je to pak 500 milionů korun, což by bez patřičné změny rozpočtového určení daní znamenalo další finanční zátěž, kterou by stát na kraje přesunul,“ řekl hejtman Netolický. S návrhem na změnu financování nepedagogických pracovníků nesouhlasí ani Českomoravský odborový svaz pracovníků školství.
Rušení poboček Úřadu práce ČR v regionu
Na základě informace Úřadu práce ČR o uzavření celkem 83 poboček napříč Českou republikou, z toho šesti v Pardubickém kraji, bylo logicky toto téma akcentováno také v rámci jednání krajské samosprávy se zákonodárci. Podle informací přítomných poslanců nyní probíhají jednání se starosty měst, která byla označena jako ta, ve kterých má pobočka zaniknout. „Se starosty je bohužel komunikováno až na základě oznámení, že zaniknou konkrétní pobočky. Tato jednání však měla oznámení v médiích předcházet. Starostové tak logicky čelí dotazům občanů, na které neznají odpovědi. Vzhledem k tomu, že ani krajská samospráva nebyla informována, rád bych se v nejbližší době setkal s krajským ředitelem Úřadu práce, abychom toto téma také probrali a řekli si, zda může kraj se zachováním dostupnosti této veřejné služby zajišťované státem pomoci,“ sdělil hejtman Martin Netolický.